Apostolis Anthimos – RADIOSESJA ▶

14 marca 2018


W połowie lutego ukazał się nowy, solowy album Apostolisa Anthimosa, "Parallel Worlds". Podbił listę jazzowych bestellerów największych sieci handlowych, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem dziennikarzy i słuchaczy. Niespełna miesiąc po premierze, 14 marca, Apostolis Anthimos zaprezentuje materiał na żywo w studiu koncertowym Radia Katowice.

RADIOSESJA to multimedialny projekt Radia Katowice do którego zapraszamy wykonawców z naszego regionu. To specjalna sesja nagraniowa transmitowana na radiowej stronie internetowej i radiowym kanale na YouTube. Wszystko zagrane 100% na żywo i transmitowane na cały świat!

 

 Od lat chciałem usłyszeć moje utwory w innej odsłonie, z fortepianem i saksofonem, bardziej na jazzowo – mówi Apostolis. Nie lubię szufladek, a grając na bębnach, jest to dla mnie świat równoległy, który towarzyszy mi przez całe życie. Nagrałem parę płyt na bębnach z Tomkiem Stańko, kilka autorskich albumów, z Józefem Skrzekiem, z SBB. Zagrałem z Jimem Beardem, Gilem Goldstinem, Mattem Garrisonem i z Patem Methenym, który mnie utwierdził, w tym co robię i dodał skrzydeł.

Płyta nagrana została we wrześniu 2017 roku w studiu MAQ Records, a Apostolisowi towarzyszyli tutaj młodzi, znakomici muzycy – Robert Szewczuga na basie, Piotr Matusik na instrumentach klawiszowych oraz Olaf Węgier na saksofonie. Oni też wystąpią z Apostolisem podczas koncertu w Radiu Katowice. Cieszę się, że znalazłem tak zdolnych muzyków, którzy czują muzykę tak jak ja – mówi lider. Roberta znam od lat, graliśmy w moim trio gitarowym. Piotr Matusik to bardzo utalentowany pianista i muzyk, Olaf Węgier – świetny saksofonista. Wnieśli sporo świeżości i tchnęli nowego ducha w to, co słyszałem od lat.

Apostolis Anthimos, urodzony w Polsce Grek, uznawany jest za jednego z najciekawszych instrumentalistów. Nieodłącznie kojarzony jest z bluesem, ale również i z muzyką z pogranicza jazzu i rocka. Choć zaczynał jako gitarzysta, jest także znakomitym perkusistą, pianistą oraz basistą. Od 1971 roku współtworzy legendarny zespół SBB, jedną z najważniejszych formacji w historii polskiego rocka. Współpracował z Tomaszem Stańko, zarówno podczas koncertów, jak i projektów płytowych, grał też z Czesławem Niemenem. W 1994 roku zadebiutował jako solista albumem "Days We Can´t Forget", a w kolejnych latach ukazały się płyty: "Back to the North" (2006) i "Miniatures" (2008). Prowadził zespół Theatro, a od ponad dekady gra z własnym trio w polskiej oraz międzynarodowej odsłonie, gdzie wspomagają go Gary Husband i Etienne Mbappe. Regularnie nagrywa i koncertuje na całym świecie, czy to z SBB, czy solo. "Parallel Worlds" to piąta autorska płyta artysty.

Koncert został zorganizowany przy wsparciu funduszu promocyjnego STOART.