Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Ruszyła Industriada
13.06.2015
14:30:00

362 imprezy i 46 obiektów do zwiedzania, program tegorocznej Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki zapowiada się niezwykle bogato.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest praca. Dawne fabryki i zakłady przemysłowe zostały zmienione w atrakcyjne miejsca, gdzie będzie można miło spędzić czas na koncertach i imprezach.

— Udział w tym nietypowym festiwalu warto zaplanować, korzystając ze specjalnej, pomarańczowej książeczki z programem — podkreśla jej projektantka Anna Kopaczewska.


Warto zwrócić uwagę, że część industriadowych imprez jest biletowana lub dostępna po uprzedniej rezerwacji. Informacje o cenach i biletach oraz sposobach rezerwacji znajdziemy na stronie internetowej industriada.pl.

Gabriela Lenartowicz podkreśla, że Industriada to ogromne przedsięwzięcie, które mentalnie musi się przenieść na całą Polskę.

Pomocą służy tez specjalnie uruchomiona infolinia a także przewodnicy w darmowych mikrobusach i autobusach krążących po szlaku.

Obiekty biorące udział imprezie to przede wszystkim dawne zakłady przemysłowe. W niektórych zwiedzamy podziemne trasy, w innych płynie się łodziami albo wspina po wąskich schodach na wieże szybowe. Mimo upału, przyda się cieplejszy strój i wygodne obuwie.

W Częstochowie można wybrać się dziś do trzech muzeów: Górnictwa Rud Żelaza, Produkcji Zapałek i Historii Kolei. 


Częstochowską Industriadę poszerzają dni otwarte elektrociepłowni Fortum przy ulicy Rejtana.

Kilkanaście punktów z atrakcjami. Warsztaty, wystawy, koncert i laserowy pokaz, wszystko w tym roku w kosmicznym stylu w Zabrzu.

Industriada odbywa się także na południu naszego regionu. Można zwiedzić obiekty w Cieszynie, Ustroniu i Bielsku-Białej. Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oferuje m.in. warsztaty drukarskie, muzeum w Ustroniu pokazy obróbki metalu i zdobnictwa a także zwiedzanie zabudowań dawnej huty „Klemens“, mieszczących się obecnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.
W Starej Fabryce w Bielsku-Białej będzie można wybrać się na spacer szlakiem zabytków przemysłowych.

Po raz pierwszy na Szlaku Zabytków Techniki pojawią się w tym roku Dąbrowskie Wodociągi z bogatą historią.

— Turyści dziś będą mogli zobaczyć m.in. oczyszczalnię ścieków — mówi Michał Raszka, rzecznik prasowy Dąbrowskich Wodociągów. 


Dla najmłodszych przygotowano film edukacyjny wyświetlany na specjalnej makiecie, jedynej takiej w naszym regionie.


Dąbrowskie Wodociągi zwiedzać można do godziny 15:00.

Oglądanie panoramy z wieży widokowej szybu "Warszawa", zwiedzanie maszynowni szybu "Bartosz", tworzenie postaci Pana Heritejdża, superbohatera walczącego o śląskie dziedzictwo to tylko niektóre z punktów programu Industriady w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.
Jak mówi Adam Kowalski, wicedyrektor muzeum, wszystkie działania odbywają się pod jednym hasłem "Praca".


— Nie zabraknie też akcentów muzycznych, będzie to "Larmo z Bogucic" — dodaje Adam Kowalski.


Oprócz tego zaplanowana jest akcja "Czyn społeczny", w ramach której na terenie nowej siedziby Muzeum uczestnicy Industriady będą zakładać ogródek. Odbędą się także pokazy filmów, tzw. produkcyjniaków. Całość imprezy na terenie nowej siedziby startowała o 14:00.

Niezwykły koncert na wielki finał. W Zabrzu w Sztolni KRÓLOWA LUIZA zagrają MIUOSH , JIMEK wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W takiej industrialnej przestrzeni, takiego koncertu jeszcze nie było. JIMEK, czyli Radzimir Dębski mówi, że zawsze stara się w muzyce coś przemycać. A połączenie hip-hopu i muzyki klasycznej to sytuacja zupełnie nowa, dla wszystkich.

— Dochodzi do sytuacji, że ludzie na co dzień chodzący do filharmonii zaczynają słuchać rapu, a dzieci, pokolenie hip-hopu, wsłuchują się w skrzypków NOSPR-u — dodaje JIMEK.

Koncert rozpocznie się o godzinie 22:00. Na zakończenie koncertu zaplanowano pokaz laserów.

Po raz szósty impreza promuje dziedzictwo poprzemysłowe naszego regionu, w tym gliwicką Radiostację. Wieża antenową Radiostacji jest nie tylko jednym z najciekawszych zabytków techniki na Śląsku, ale również unikalnym dziełem sztuki inżynierskiej.
Na tych, którzy tu przyjechali, czeka wiele atrakcji a przede wszystkim ciekawe warsztaty, podczas których będzie można poznać ginące zawody i samemu spróbować swoich sił choćby w tworzeniu form odlewniczych. Nie zabraknie też różnego rodzaju pokazów i eksperymentów.

Autorzy: A. Dudzińska, Z. Makles, E. Kosałka-Passia, A. Ochodek, Ł. Kałuża, G. Kaczyńska. M. Krasińska


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA