Śląska Fala ma 40 lat

fot. arch.

20 lutego 1957 roku po raz pierwszy na antenie Polskiego Radia Katowice pojawił się „Śląski Magazyn Informacyjny”, który wkrótce przybrał nazwę „Na Śląskiej Fali”. Bardzo szybko „Śląska Fala” stała się popularnym tytułem, a z czasem kojarzono z nim cały program Katowickiej Rozgłośni. Od 1973 roku „Śląska Fala” stała się codziennym, porannym i najważniejszym blokiem programowym.

Historia tej audycji wpisuje się w biografie wielu mieszkańców naszego regionu, a szczególnie tych, którzy współtworzyli jego historię. Przez 40 minionych lat towarzyszyła ona od najwcześniejszych godzin porannych milionom mieszkańców regionu, będąc często pierwszym źródłem informacji. 1 lipca tego roku na antenie pojawiło się 17-tysięczne jej wydanie.

Ślaska Fala porannym programem jest dopiero od 40 lat, bo przed 1973 rokiem audycja nadawana była po południu. Nazywała się wtedy zupełnie inaczej. 


W latach sześćdziesiątych audycja już ze zmienioną nazwą "Na śląskiej Fali" świętowała swoje tysięczne wydanie. Oto fragment nagrania z archiwum Radia Katowice.


 

Dziś wiodącym głosem Śląskiej Fali jest Wojciech Skowroński. Jak mówi, najsilniejszą stroną programu jest dostępność naszych Słuchaczy do informacji.


Dziś Śląska Fala, poza Kurierem Porannym, najświeższymi informacjami z regionu, kraju i ze świata, to także zawsze aktualne doniesienia dla kierowców. To również popularna Kawa na Ławę oraz lubiana przez słuchaczy Trójwymiarowa Prognoza Pogody. Jak przyznaje Wojciech Skowroński najtrudniejsze w pracy jest poranne wstawanie, zwłaszcza jesienią.


Wśród prezenterów na stałe wspólpracujących z programem byli między innymi pierwsi prezenterzy: Tadeusz Chmiel, Tadeusz Wojciechowksi, Gwidon Gaj, Wiesław Wizental. W redakcji pracował także obecny prezes Radia Katowice Henryk Grzonka, który w swej książce poświęconej historii Radia Katowice przypomina początki redakcji. Dziś program prowadzą Wojciech Skowroński, Marek Ciepliński i Zdzisław Makles.

40-lecie „Śląskiej Fali”, jako programu porannego oraz 17-tysięczne wydanie, uczcimy okolicznościowym benefisem, który przybierze formę jubileuszowej gali, na której spotkają się twórcy audycji oraz jej bohaterowie. Jego retransmisja na naszej antenie 11 listopada.

Autor: Katarzyna Głuch