24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W Częstochowie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra przed miejskim ratuszem.

W całym mieście pieniądze zbiera prawie 500 wolontariuszy. Przez cały dzień w mieście trwają imprezy towarzyszące oraz licytacje przedmiotów przekazanych przez znane osobistości oraz mieszkańców.

— Podobnie jak w poprzednich latach częstochowski sztab przygotował także okolicznościową monetę — wyjaśnia Marta Prześlak koordynator częstochowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


Monetę można kupić za minimum 10 złotych. Wśród atrakcji przygotowanych na Placu Biegańskiego są między innymi: loteria fantowa, wystawa pojazdów wyścigowych i terenowych oraz prezentacje Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Wieczorem na scenie wystąpi między innymi Doda i zespół Łzy.

W Olsztynie koncerty rozpoczęły się o godzinie 10:00. Wśród atrakcji – zabawy na lodowisku, kuchnia regionalna oraz ekstremalne przejazdy pojazdami terenowymi.

W Blachowni koncerty i pozostałe atrakcje trwają od godziny 14:00.

W Kłobucku imprezy odbywają się w dwóch miejscach. Od godziny 13:00 do 15:20 występy artystyczne przewidziano w Miejskim Domu Kultury. Następnie od godziny 16:00 na rynku im. św. Jana Pawła II potrwają koncerty i licytacje.

Liczne koncerty, zabawy sportowe, spektakle teatralne i pokazy służb ratowniczych przygotowano na Finał WOŚP na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Tak od rana jest m.in. w Zawierciu, gdzie imprezy odbywają się w dwóch strefach – sportowej, przy hali Osiru, i w strefie kultury przy tamtejszym Miejskim Ośrodku Kultury. Mnóstwo atrakcji przygotowały także sąsiednie gminy, w tym m.in Myszków, Łazy i Ogrodzieniec. W Orgodzieńcu orkiestra Jurka Owsiaka gra na wysokościach. Finał bowiem tradycyjnie już organizuje tamtejsza strażacka Grupa Ratownictwa Wysokościowego. Z bliska można zobaczyć jak funkcjonuje taka jednostka.

— Przy okazji można oddać także krew — mówi druh Marcin Stanek.


Druga część finału odbędzie w tamtejszej Szkole Podstawowej.


Finałowi towarzyszą także biegi pod hasłem "Policz się z cukrzycą". Start i metę zaplanowano w Podzamczu, nieopodal tamtejszego zamku. Dodatkowo odbędą się liczne licytacje, w tym licytacja naszego jurajskiego studia, które na jeden dzień nowemu reporterowi odda nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.

Orkiestra gra także w Skoczowie i Bielsku-Białej. Najgłośniej będzie w Skoczowie, gdzie zorganizowano MotoWośp.

— W tym roku do miasta zjedzie kilkadziesiąt samochodów BMW, będą auta rajdowe a licytować będzie można m.in. przejazd odcinkami specjalnymi — mówi koordynator akcji Ryszard Mitręga.


Daria Mierzwa, szefowa sztabu Orkiestry w Bielsku-Białej, zwraca uwagę na bezpieczeństwo.


Główny koncert w Bielsku-Białej rozpocznie się o godzinie 14:00 na rynku. Natomiast w Cieszynie, po raz pierwszy, Orkiestra nie zagra oficjalnie, bo harcerze nie zdążyli zorganizować sztabu. Jedynym akcentem będzie zbiórka w Szpitalu Śląskim z udziałem uczniów miejscowych szkół.

Autorzy: K. Słabikowski, G. Kaczyńska, J. Bacza, A. Ochodek