Boże Narodzenie u Paulinów

fot. Ryszrad Stotko

Od dziś można zwiedzać szopkę jasnogórską. Jej hasło "Wierzę w Syna Bożego" skierowane jest do ludzi dobrej woli.

Uroczystości Narodzenia Pańskiego na Jasnej Górze przewodniczy metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. W wypowiedzi dla Radia Katowice podkreśla, że dziś, kiedy nie kwestionuje się wejścia Syna Bożego w historię ludzkości, trzeba na nowo odkrywać co on wnosi.


Na Jasnej Górze można dziś zwiedzać na tzw. fosach jasnogórskich tegoroczną szopkę. Zajmuje 2,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni ogrodu jasnogórskiego. Ojciec Robert Jasiulewicz zaprasza do odwiedzania klasztoru lub duchowej łączności z nim.


W tym roku, oprócz Świętej Rodziny w centralnej części paulińskiej szopki, na stelażach ustawiono twarze świętych i błogosławionych. Ich wizerunki, jak drogowskazy, mają przypominać o tym, że każdy może dojść do świętości.

Boże Narodzenie z reguły kojarzy się z bielą śniegu oraz bielą szat liturgicznych. W czasie tegorocznych świąt kapłani zgodnie z tradycją zakładają do mszy białe ornaty. Ojciec Jerzy Kielech, przeor klasztoru paulinów w Leśniowie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wyjaśnia, że biel w liturgii rzymsko-katolickiej oznacza radość, miłość, niewinność i chwałę nowego życia.


Przeor Kielech zwraca uwagę, że inne znaczenie ma biel paulińskich habitów.


Poza paulinami białe habity noszą na świecie jeszcze zakonnicy z dziewięciu innych zgromadzeń.

Autor: Zdzisław Makles, Andrzej Kotulecki


Podobne artykuły