Rozpoczęły się ferie

Ponad pół miliona dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z naszego województwa rozpoczyna dziś ferie zimowe.

Uczniowie wrócą do szkół dopiero za 2 tygodnie. Ponad 42 tys. skorzysta z organizowanych turnusów, m.in. z wyjazdów zagranicznych, krajowych oraz tzw. półkolonii, które trwają w różnych domach kultury czy innych miejskich instytucjach.

W Częstochowie rusza akcja Ferie w Mieście. Dla dzieci i młodzieży, którzy nie wyjeżdżają, przygotowano wiele atrakcji. Wśród nich są liczne zabawy ruchowe, zajęcia artystyczne, komputerowe czy modelarskie, wyjaśnia Sylwia Bielecka z Urzędu Miasta w Częstochowie.


Na akcję Ferie w Mieście magistrat przeznaczył dla szkół, organizacji pozarządowych oraz jednostek kultury ponad 50 tysięcy złotych. Szczegółowy kalendarz wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej urzędu miasta www.czestochowa.pl.

Jak przypomina Anna Wietrzyk, rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach, każdą formę wypoczynku należy zgłosić do Kuratorium.


Także obozy zagraniczne czy turnusy organizowane przez parafie muszą zostać zgłoszone. Pracownicy kuratorium wraz z pracownikami sanepidu mogą skontrolować taki turnus, w szczególności warunki, w jakich przebywają dzieci, czy pod opieką jednego opiekuna przebywa odpowiednia liczba dzieci itp. Co roku, w czasie trwania zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży, jest uruchamiana interwencyjna, całodobowa linia telefoniczna: +32 207 70 77. Oprócz uczniów z województwa śląskiego, ferie zimowe rozpoczynają dziś także dzieci z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i pomorskiego.

Autor: Joanna Opas, Krzysztof Słabikowski, Łukasz Szwej