Pamięci Wojciecha Kilara

fot. archiwum

Wystawę poświęconą pamięci Wojciecha Kilara – wybitnego kompozytora, mecenasa i przyjaciela Biblioteki Śląskiej można oglądać w holu głównym Biblioteki.

Zaprezentowano na niej książki z dedykacjami dla katowickiej książnicy i jej dyrektora profesora Jana Malickiego. W publikacji poświęconej „jasnogórskim ścieżkom kompozytora” znajdujemy na przykład wpis: „Bibliotece Śląskiej wdzięczny za tak serdeczną łączącą nas więź”. Świadectwem wielokrotnych odwiedzin Wojciecha Kilara w Silesiance są fotografie z uroczystości, m.in. wręczenia kompozytorowi nagród: im. Juliusza Ligonia, im. Karola Miarki oraz Lauru Górnośląskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Szczególnym eksponatem jest egzemplarz „Boskiej komedii”, ostatniej książki (ze zbiorów Biblioteki Śląskiej) czytanej przez kompozytora.

Na wystawie przypomniano także szczodry gest Wojciecha Kilara, darczyńcy Społecznego Komitetu Pomocy Bibliotece Śląskiej. Pokazano ogłoszenie o radiowej aukcji, na której licytowano m.in. partyturę „Krzesanego” ofiarowaną przez kompozytora. Uzupełnieniem ekspozycji są liczne wydawnictwa nutowe, multimedia z kompozycjami utworów Wojciecha Kilara i filmami z jego muzyką oraz fotograficzny jasnogórskiportret kompozytora stworzony przez jego przyjaciela, częstochowianina – Zdzisława Sowińskiego.

Autor: Wojciech Skowroński


Podobne artykuły