Muzea razem czy osobno?

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu prawdopodobnie nie zostanie połączone z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Taką informację przekazały związki zawodowe z bytomskiej placówki, które od początku były krytyczne wobec pomysłu łączenia instytucji. Jak podkreśla jednak Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, na razie nie wiadomo co będzie dalej. Nie ma bowiem oficjalnej decyzji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Na mocy uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego z 6 kwietnia 2014 roku placówki miały zostać połączone, a pierwszym krokiem do tego było powołanie jednego wspólnego dyrektora. Wraz ze zmianą rządu, zmieniła się koncepcja na przyszłość śląskich placówek, co cieszy pracowników bytomskiego muzeum. Jak twierdzi Anna Wandzik, przewodnicząca związków zawodowych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, do tej pory bytomskie muzeum było gorzej traktowane.


Dodatkowo trwają rozmowy Urzędu Marszałkowskiego z miastem Bytom. W kwietniu bytomscy radni podjęli uchwałę ws. "intencji podjęcia działań zmierzających do prowadzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu jako wspólnej instytucji kultury miasta Bytom i samorządu województwa śląskiego". Roczne koszty funkcjonowania muzeum określono wówczas na około 4 mln złotych.