24 października przypada Dzień Walki z Otyłością. Co czwarty Polak jest otyły, ponad połowa ma nadwagę. Polskie dzieci tyją najszybciej na świecie.
Jeszcze dziesięć lat temu otyłych ludzi było w Polsce 20 procent. Dlaczego tak szybko tyjemy? Jak sobie najprościej z tym poradzić? Jakie otyłość niesie problemy dla dorosłych i dzieci?
Już ponad 20 proc. polskich dzieci i nastolatków zmaga się z nadwagą lub otyłością. Bez podjęcia zdecydowanej i zakrojonej na szeroką skalę walki z tym problemem młode pokolenie Polaków czeka ponura przyszłość. Może ono żyć krócej od pokolenia swoich rodziców z powodu licznych chorób przewlekłych i powikłań związanych z nadmierną masą ciała.
Jak mówi profesor Barbara Zahorska-Markiewicz, internistka i ekspert leczenia chorób metabolicznych, otyłość u dzieci w dzisiejszych czasach to bardzo częsta choroba. - Z otyłych dzieci wyrastają otyli dorośli. Jesli tendencje się utrzymaja to w 2030 roku grozi nam, ze grozi nam sytuacja, że ponad połowa osób będzie otyła, a do 11 procent wzrośnie otyłość olbrzymia (wskaźnik BMI 40 i więcej, waga powyżej.120 kg).
Otyłość ma wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. To wzrost ryzyka wystąpienia zawału serca, cukrzycy typu 2 czy miażdżycy oraz powikłania ortopedyczne.
W Radiu Katowice rozmawialiśmy na ten temat razem ze słuchaczmi. Gośćmi programu byli prof. Bogusław Okopień z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii ŚUM oraz Katarzyna Bieg - dietetyk.
Oto zapis programu:
Po 18:15 na antenie Radia Katowice pojawia się dobra publicystyka. Codziennie nasi reporterzy i prezenterzy zmagają się z innymi tematami.
Wachlarz problemów jest bardzo szeroki. Wybieramy takie, o których możemy porozmawiać ze specjalistami, ale także takie, o których możemy usłyszeć od Państwa.