Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Powstańcza klasówka. Sadzimy drzewa. Setka komandosa. Sesja Sejmiku.
20.03.2017
16:45:00

20 pytań, kilkudziesięciu uczestników, w tym senatorowie, aktorzy i wojskowi – to bilans drugiej Klasówki Powstańczej. Takim niecodziennym sprawdzianem Muzeum Powstań Śląskich ze Świętochłowic upamiętniło 96. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku. Klasówka odbyła się w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Wybrała się tam silna delegacja ze Śląska, a wszystkiemu przyglądała się Martyna Masztalerz.


Wyniki klasówki nie są jeszcze znane, ale przecież nie to jest najważniejsze. Uczestnicy zgodnie przyznają, że dużo się dowiedzieli o śląskiej historii. Może w przyszłym roku do Klasówki Powstańczej dołączą kolejni politycy i artyści? Tymczasem 25 kwietnia w Domu Śląskim, również w Krakowie, swoją klasówkę powstańczą będą pisali uczniowie.

 

Rybniccy urzędnicy odpowiadają na masową wycinkę drzew. Włodarze miasta wraz z nadleśnictwem postanowili rozdać mieszkańcom sadzonki. Nowe drzewa posadzi też Zakład Zieleni Miejskiej. Pierwsze z nich wkopał w ziemię prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.


 

Sadzonki będą rozdawane na rybnickim rynku do wyczerpania zapasów. Młodych drzewek, jak przekonują urzędnicy, starczy jednak dla każdego chętnego. Żeby otrzymać sadzonkę, wystarczy skontaktować się z pracownikami Nadleśnictwa Rybnik. A wiemy to dzięki Dawidowi Damszelowi, który przygotował to nagranie.

 

W nocy w chłodzie, a w dzień w deszczu w lasach Lublińca nie tylko wojskowi biegacze pokonali "setkę komandosa". To bieg na trasie o długości 100 kilometrów do którego przystąpiło 120 bardzo twardych ludzi. Nagranie Zdzisława Maklesa.

 

Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 20 godzin. „Setka” to miks znanych biegów - organizowanych przez Wojskowy Klub Biegaczy Meta w Lublińcu - do których należą maratony i biegi "O Nóż Komandosa" czy "Bieg Katorżnika".

 

Pieniądze na kulturę i sport w regionie z tak zwanej nadwyżki budżetowej. Zgoda na sprzedaż dla gminy Tychy nieruchomości dawnego szpitala wojewódzkiego. Wybór nowego wicemarszałka województwa śląskiego, którym został Michał Gramatyka - będzie odpowiadać za służbę zdrowia i unijne projekty. To główne punkty dzisiejszych obrad Sejmiku Śląskiego w Katowicach. Jednak to szczegóły zapisów regionalnej uchwały anty-smogowej zaprzątały głowy radnych wojewódzkich najbardziej.


Głosowanie w sprawie ostatecznej wersji uchwały anty-smogowej dla województwa śląskiego -zapowiedziano w pierwszych dniach kwietnia na nadzwyczajnej sesji sejmiku. Relację z dzisiejszej sesji w Infostradzie przygotował Wojciech Pacula.



Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA