Górnictwo z zyskami. Ustawa smogowa nie ograniczy przychodów.

Polska Grupa Górnicza na plusie. Po pierwszym półroczu 2017 roku zysk netto spółki wyniósł 8 milionów złotych.

Zysk obniżyły aktywa przejęte 1 kwietnia po Katowickim Holdingu Węglowym. Spadły koszty produkcji węgla o ponad 100 milionów złotych, czyli 7 procent - mówi prezes spółki Tomasz Rogala.


Z przejętych 4 kopalń po KHW na razie tylko kopalnia Wujek jest na plusie. Jednak - jak dodał prezes - proces restrukturyzacyjny w tych zakładach trwa i jest trudny. W sumie PGG wydobyło 17 milionów ton węgla w tym roku, rośnie też liczba czynnych ścian wydobywczych. Na inwestycje spółka wyda w tym roku 880 milionów złotych.

A zapisy uchwały antysmogowej nie wpłyną na Polską Grupę Górniczą, mogą jednak wpłynąć na odbiorce indywidualnego. Nowe przepisy antysmogowe zaczną obowiązywać od 1 września na terenie województwa śląskiego. Od tego też czasu nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i m.in. flotu.

Polska Grupa Górnicza wycofuje ze sprzedaży te surowce. Prezes PGG Tomasz Rogala mówi jednak o tym, że zapisy uchwały spowodują wyższe opłaty.


Prezes PGG jest zdziwiony tym, że nowe instrumenty będą stosowane w sposób bezwzględny, a uwagi grupy nie były konsultowane.


W uchwale założono m.in. trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania.

Autor: Łukasz Kałuża/lk