3. Wernisaż w galerii Na żywo. ♬ ◙

Data: 12-10-2017

thumbnail
fot. Ryszard Stotko

W radiowej galerii "Na żywo" można oglądać wystawę prac trojga doktorantów z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Prezentowane są prace trojga doktorantów z Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie, które odnoszą się do jednostkowych doświadczeń. Różnorodność form artystycznej ekspresji, jaką każdy z artystów reprezentuje, zamknięta w ścianach galerii podejmuje dialog na temat współczesności.

Tytuł wystawy odnosi się do symbolicznego znaczenia cyfry 3, która godzi przeciwieństwa. Troje artystów: Katarzyna Grudniewska, Michał Klasik i Anna Osadnik Osa, to trzy osobowości, które łączy potrzeba sięgania po etos artysty niezależnego, mówiącego o sprawach istotnych. Wszyscy sięgają do tradycyjnych technik. 

Trójka artystów gościła w audycji Macieja Szczawińskiego "Artystyczne Spotkania". 


Katarzyna Grudniewska – urodziła się w 1983 roku w Wadowicach. Jest rzeźbiarką i pedagogiem. Ukończyła pedagogikę w Akademii Ignatianum w Krakowie, gdzie w 2007 roku obroniła z wyróżnieniem pracę badawczą na temat znaczenia dzieła sztuki, światła i koloru we wnętrzach szpitali dziecięcych napisaną pod kierunkiem prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. W latach 2008-2014 studiowała na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Zrealizowała dyplom licencjacki oraz magisterski z zakresu rzeźby w pracowni prof. Jerzego Fobera. W 2014 roku podjęła studia doktoranckie na macierzystej uczelni, gdzie realizuje program studiów w dziedzinie sztuki piękne. W swojej twórczości sięga do tematu pamięci i postpamięci. Stara się rozwiązywać nie tylko problemy plastyczne, ale również filozoficzne. W 2015 roku otrzymała stypendium Rektora UŚ dla najlepszych doktorantów. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce oraz w plenerach rzeźbiarskich w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Od trzech lat mieszka i pracuję w Krakowie. Prowadzi warsztaty plastyczne i ceramiczne dla dzieci i młodzieży oraz plenery malarsko-rysunkowe. W 2016 roku rozpoczęła naukę w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie i wzięła udział w Cracow Fashion Week.

 


Michał Klasik – urodził się w 1978 roku w Rybniku. Absolwent Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Andrzeja Szarka oraz dyplom dodatkowy w pracowni ceramiki dr hab. Małgorzaty Skałuby-Krentowicz uzyskał w 2010 roku. Współtwórca grupy „Bezpośrednio”. Zajmuje się działaniami przestrzennymi w obrębie rzeźby, instalacji, obrazu wideo, dźwięku, obiektu. Jego realizacje mają często charakter performatywny. Zaangażowany w projekt „Dźwięki ziemi” przy katedrze ceramiki UŚ w Cieszynie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2010 roku pracuje jako pedagog z młodzieżą szkolną. Obecnie doktorant w Instytucie Sztuki w Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

 


Anna Osadnik Osa – urodziła się w 1971 r. w Tarnowskich Górach. Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (PWSSP), dyplom z wyróżnieniem w 1995 w zakresie grafiki artystycznej oraz malarstwa. W 2006 odbyła kurs pedagogiczny organizowany przez wrocławskie Autorskie Licea Artystyczne (ALA) oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od października 2016 na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie, rozpoczęła studia doktoranckie w dziedzinie rzeźby, pod opieką artystyczną prof. Andrzeja Szarka. W latach 1992-2017 przygotowała ponad 50 indywidualnych wystaw cykli autorskich, spośród których za najważniejsze uważa wykonane w technice ceramiki wypalanej naturalnymi metodami (są to „Gangosy”, „Kamienie”, „Glinoryty” oraz ostatnio „Taniec w glinie” i „Ślady”). Od 1997 roku tworzy recycle/cykl „LofP” („Line of Prospects – Linia Horyzontów”) oraz od 2016 cykl „Złote drzewa” i „Zbieram dłonie”. Wykonuje również wielkoformatowe grafiki drukowane ciałem pt. „Traktat o drukowaniu”. Uczestniczyła w ponad 200 międzynarodowych akcjach, plenerach, sympozjach, warsztatach i wystawach plastycznych, również muzycznych, teatralnych, pokazach mody itp. Od roku 1998 prowadzi zajęcia dydaktyczne w zakresie grafiki artystycznej, rysunku, malarstwa oraz ceramiki, w tym od 10 lat w Liceum Plastycznym w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach uczy rysunku i malarstwa. Obecnie w trakcie precyzowania kształtu marzenia o projekcie Lubsza Culture Center (LCC), którego głównym celem ma być łączenie ludzi przez sztukę (arteturystyka). Jej prace można znaleźć w wielu muzeach i galeriach w kraju i za granicą.

/rs/


Galeria

3. Wernisaż w galerii Na żywo
Radiowe Wydarzenia