Radio Katowice
Radio Katowice / Zdrowie i styl życia
Jak pić wodę, żeby być zdrowym?
30.01.2018
11:59:00

pixabay

Jak woda jest ważna do życia, wie chyba każdy człowiek. Jednak pomimo posiadanej wiedzy, jest jeszcze wiele osób, które wystarczająco nie nawadniają swojego organizmu. Należy pamiętać, że wodę tracimy przez cały czas, w procesie oddychania i pocenia się, a także w procesach fizjologicznych, dlatego tak ważne jest jej stałe uzupełnianie.

Rola wody w organizmie

To jeden z najważniejszych składników naszego organizmu. Jest częścią płynów ustrojowych, między innymi krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego, limfy, soków trawiennych czy żółci. Woda reguluje temperaturę naszego ciała, dzięki wodzie w naszym organizmie zachodzą przemiany metaboliczne, co również ma wpływ na oczyszczanie się organizmu. Chroni nasze organy i poprawia funkcjonowanie między innymi nerek. Poprawia trawienie, dzięki czemu zwiększa również przyswajalność pokarmów stałych. Kolejną ważną jej funkcją jest to, że dzięki niej nasz organizm może transportować niezbędne substancje odżywcze do wszystkich swoich komórek.

Następstwa odwodnienia

Człowiek składa się, oczywiście w zależności od wieku i płci, z około 70% wody. Odwodnienie organizmu sięgające 10% powoduje niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek wysiłku fizycznego. Gdy ubytek wody sięgnie około 20% człowiek umiera. Odwodnienie wpływa mocno na nasze samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Może powodować bóle głowy oraz pleców, przesuszenie skóry i niekontrolowane skurcze mięśni. Przez zbyt duże odwodnienie organizmu możemy mieć gorsze samopoczucie, zmniejszoną wydajność organizmu. Osłabia mam się koncentracja i trudniej zapamiętujemy nowe rzeczy. Brak odpowiedniej ilości wody może prowadzić nawet do przemęczenia i apatii.

Ile powinno się pić wody?

Od 2 do 3 litrów dziennie. Oczywiście zależy to od wielu czynników. Przyjmuje się dwa sposoby na wyliczenie ile wody powinien pić dziennie człowiek. Pierwszym z nich jest zasada, że na każdą zjadaną kilokalorię osoba powinna dostarczyć 1 mililitr wody. Czyli jeżeli w ciągu doby dostarczamy naszemu organizmowi, powiedzmy 2000 kalorii, wtedy powinniśmy wypić 2 litry wody dziennie. Drugim sposobem na określenie ile wody powinniśmy w ciągu doby wypić jest pomnożenie naszej masy ciała razy 30, ponieważ na 1 kilogram masy ciała powinniśmy wypijać 30 mililitrów płynu. W przybliżeniu daje nam to wynik 1 litr na 30 kilogramów masy ciała. Należy pamiętać jednak że jeśli chce nam się pić to powinniśmy uzupełnić płyny, nawet jeśli przekroczą one nasze wyliczenia, dlatego że mogą wpływać na nasz organizm czynniki które zwiększą zapotrzebowanie na wodę.

Czy pijąc wodę można sobie zaszkodzić?

Można, nadmierne jej picie może zaburzyć gospodarkę elektrolityczną, a także, tak samo jak w przypadku odwodnienia może źle wpłynąć na pracę nerek i serca. Lepiej jest pić wodę często i małymi porcjami, niż rzadko ale za to w dużych ilościach. Gdy pijemy duże ilości wody naraz, zwiększamy wypłukiwanie elektrolitów z naszego ciała. Nie warto również popijać płynów podczas spożywania posiłków, rozcięcia to bowiem soki trawienne i nie korzystnie wpływa na trawienie.

Rodzaje wody i ich skład

Wiemy już że woda jest ważna dla poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednak nie można z nią przesadzać i pić na przykład 10 litrów dziennie. Czy jeśli, jednak pijemy wodę butelkowaną zwracamy uwagę na jej skład? Warto to robić. Wodę możemy podzielić na 3 typy: wysoko mineralizowaną (ponad 1500 miligramów/litr składników mineralnych), średnio mineralizowaną (do 500 do 1500 mg/l) i nisko mineralizowaną (poniżej 500 mg/l). Pomimo że mogło by się wydawać że ta pierwsza jest najzdrowsza, to nie do końca tak jest. Jest ona nie wskazana dla dzieci i kobiet w ciąży. Osoby które decydują się na jej picie, nie powinny ograniczać się tylko do niej, lecz stosować ją na zmianę z innymi typami. Wodami które nadają się do picia na co dzień, są więc średnio i nisko mineralizowane.

Minerałami znajdującymi się w wodzie są: sód (reguluje gospodarkę wodną organizmu, wpływa na pracę układu mięśniowego i nerwowego, dodatkowo reguluje ciśnienie krwi), wapń (reguluje przepuszczalność błon komórkowych, odpowiada również za regulację funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego), jod ( poprawia pracę tarczycy), magnez (wspomaga transport elektrolitów do komórek, oraz uczestniczy w wielu procesach związanych z metabolizmem), siarczany (wpływają głównie na regulację pracy układu nerwowego i krwionośnego), oraz wodorowęglany (pomagają w nadkwasocie żołądka).

Autor: Cecylia Leks



Radio Katowice / Audycje / Zdrowie i styl życia
Zdrowie i styl życia
 
 
 
 

Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA