Między schodami. Zwycięski reportaż.

Nasza dziennikarka zdobyła nagrodę Grand PiK za reportaż "Między schodami" opowiadający o przyjaźni dwóch młodych kobiet podczas wojny: Polki – Stanisławy i Żydówki – Rutki oraz jej wyjątkowym pamiętniku, który po latach zostaje odnaleziony przez Stanisławę.

Połączył ich wspólny dom w Będzinie i schowek między schodami. Rozdzieliła likwidacja getta i Auschwitz. Po wojnie w schowku między schodami Stanisława odnajduje pamiętnik przyjaciółki. Ponad 65 lat ukrywa go w swojej biblioteczce.

W końcu gdy dowiaduje się, że ktoś z rodziny Rutki przeżył Auschwitz - postanawia przekazać pamiętnik. I tu zaczynają się jej kłopoty – zostaje oskarżona o wywóz pamiątki narodowej do Izraela. 99-letnia dziś Stanisława opowiada o przyjaźni, wojnie i o ukochanym Będzinie – mieście, którego już nie ma.


Międzynarodowy Konkurs Artystycznych Form Radiowych to jedyny tego typu konkurs w Polsce. Jego ideą jest "wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła". Ewelina Kosałka-Passia odebrała Grand PiK w Toruniu. 

Reportaż zrealizował Jacek Kurkowski.

 


"Trzy kwadranse z reportażem" to autorski program Anny Sekudewicz prezentowany na antenie Radia Katowice już od ponad 20 lat. Słuchacze mogą dzięki niemu poznać najlepsze, najbardziej nowatorskie i poruszające reportaże przygotowane zarówno przez dziennikarzy katowickiego radia jak i przez twórców tego gatunku z całego kraju. To znakomicie zrealizowane opowieści o nas samych i naszym życiu, o naszych troskach i problemach, o zjawiskach i zdarzeniach wzruszających, porywających a bywa że szokujących. W ostatni czwartek miesiąca po emisji reportażu zapraszamy słuchaczy do dyskusji.