Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Trwa akcja ratownicza. Pod ziemią pozostaje 5 górników.
06.05.2018
09:30:00

fot. Joanna Opas

Trwa akcja ratunkowa w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju, gdzie w sobotę przed południem doszło do silnego wstrząsu.

Z miejsca wstrząsu ewakuowało się wcześniej czterech górników, dwóch uratowano po kilku godzinach, trafili do szpitala.  Uratowani są przytomni, wyszli o swoich siłach, jeden ma kontuzjowany bark. Są w dobrej formie, ich stan jest stabilny. 

Pod ziemią nadal pozostaje pięciu górników. Ratownicy dotarli do jednego z nich, powiedział wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej do spraw technicznych Tomasz Śledź.


W akcję jest zaangażowanych ponad 200 osób, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. Przynajmniej półtorej godziny potrzebują ratownicy górniczy, żeby dotrzeć do zlokalizowanego pracownika. Coraz mniejsza odległość dzieli ratowników od pierwszego z uwięzionych górników.

— Ratownicy dotarli w okolice miejsca, gdzie nawiązano z nim kontakt wzrokowy, jednakże musieli się wycofać — tłumaczy wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. technicznych Tomasz Śledź.


Cały czas trwa także przewietrzanie wyrobiska, warunki pracy ratowników są bardzo trudne. 

— Równolegle z drugiej strony do górników idzie drugi zastęp ratowników — mówi prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon.


Akcja skupia się też na doprowadzeniu powietrza do chodnika.

— Budowane są lutniociągi — mówi wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.


— Akcja ratowników górniczych to żmudna praca i bardzo ciężka — mówił na antenie Radia Katowice ekspert górniczy Jerzy Markowski. — Trwa budowa podziemnej wentylacji. To bardzo ważne.


Prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Adam Mirek powiedział, że wczorajszy wstrząs był jednym z najsilniejszych jakie odnotowano. Miał siłę około 4 stopni w skali Richtera i był odczuwalny w wielu miejscowościach. 


W poniedziałek powołana zostanie specjalna komisja, która zbada okoliczności wstrząsu i przebieg akcji ratowniczej.

Część załogi przebywająca w strefie zagrożenia zdołała wydostać się sama, wciąż jednak trwają poszukiwania kolejnych. Część górników z porannej zmiany, która miała pracować w rejonie wyrobiska, gdzie doszło do wstrząsu została odesłana do domu.

— Rodziny uwięzionych pod ziemią górników są pod fachową opieką — mówi prezes JSW, Daniel Ozon.


W kościołach archidiecezji katowickiej wierni będą się modlić za górników poszkodowanych we wstrząsie w koaplni Zofiówka i za ich rodziny. Specjalny list wystosował arcybiskup Wiktor Skworc. Czytamy w nim: "Wołamy do Boga – Pana Życia – o ochronienie życia pięciu ofiar potężnego wstrząsu w czeluściach kopalni, modlimy się za wszystkich niosących im pomoc, za ratowników górniczych i sztab ratowniczy. Z modlitewnym wsparciem stajemy przy rodzinach tych, którzy w planowym czasie nie wyjechali na powierzchnię i oczekują na pomoc w zasypanym chodniku".

Autorzy: Sławomir Herman, Ewelina Kosałka-Passia, Joanna Opas, Piotr Pagieła /rs/


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA