Konferencja gospodarcza z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

Osiągnięcia gospodarcze Państwa Polskiego wobec wyzwań współczesności — to temat konferencji gospodarczej zorganizowanej dziś na Jasnej Górze. 

Biorą w niej udział m.in.: minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister inwestycji Jerzy Kwieciński, związkowcy, naukowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele środowisk gospodarczych.

— Polski węgiel w najbliższych latach będzie podstawowym źródłem energii. Trzeba też zakładać wzrost importu węgla do Polski — mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski. Podkreśla, że udział węgla w produkcji energii w Polsce jest elementem kompromisu zawartego z Unią Europejską.


Z kolei wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski uważa, że kary za emisję dwutlenku węgla trzeba w Europie przedyskutować. Zagrażają one rozwojowi gospodarczemu państw Unii, a przecież to nie Europa jest wiodącym trucicielem świata, podkreśla.


Witold Pustułka, publicysta Trybuny Górniczej, podkreśla wagę dyskusji na temat polskiej energetyki.


Konferencja wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzedza główne uroczystości niepodległościowe na Jasnej Górze planowane na jutro — mówi senator Artur Warzocha.


Podczas konferencji omawiane są zagadnienia polityki energetycznej i klimatycznej. Spotkanie zakończy Apel Jasnogórski w intencji polskich przedsiębiorców.

Autor: Zbigniew Makles/ml/