30-lecie kardiochirurgii w Ochojcu. Naukowe spotkanie.

fot. Kardiochirurgia w Ochojcu

Dziesiątki tysięcy pacjentów, wyjątkowe na skalę kraju programy naprawy zastawek i tysiące cytowań w światowych pismach branżowych – kardiochirurgia w Katowicach-Ochojcu obchodzi 30. urodziny. 

Trzy dekady działalności kliniki w Ochojcu podsumowywał profesorski tercet kardiochirurgów. Profesorowie Stanisław Woś i Andrzej Bochenek wspominali założyciela Górnośląskiego Ośrodka Kardiologii, prof. Leszka Gieca, którego uważa się za ojca śląskiej kardiologii. 


Dziś katowicki ośrodek uznawany jest nie tylko za jeden z najlepszych w kraju, ale i Europie. GOK jest częścią wielospecjalistycznego szpitala uniwersyteckiego Górnośląskie Centrum Medyczne im. Leszka Gieca. 

— Współczesne placówki specjalizują się. Nie inaczej jest z katowicką kardiologią i kardiochirurgią. — mówi prof. Marek Deja. 


Podczas obchodów 30-lecia katowickiej kardiochirurgii zorganizowano naukowe spotkanie pod hasłem "Kardiochirurgia XXI wieku – qvo vadis", podczas którego omawiane są najnowsze metody leczenia chorób wieńcowych, czy wad wrodzonych serca. Personel medyczny oraz prelegenci dyskutują na takie tematy jak: przyszłość leczenia wady aortalnej, współczesne metody leczenia wady mitralnej, leczenie tętniaków aorty piersiowej. Będzie to także okazja do porozmawiania na temat opieki pooperacyjnej.

 Autor: Joanna Opas, Jadwiga Woźnikowska /rs/


Wiadomości regionalne