Intensywne opady śniegu. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

W całym regionie od wieczora intensywnie pada śnieg. Warunki na drogach, zwłaszcza tych bocznych są trudne.

Ręce pełne pracy mają goprowcy. Od rana w Beskidach odnotowano już sporo wypadków - przekazał Radiu Katowice ratownik dyżurny beskidzkiej grupy GOPR. Już wczoraj ratownicy sygnalizowali, że warunki mocno ograniczają dojazd wielu górskich przysiółków. W ostatnich dniach z rejonu Kotarza w Szczyrku ratownicy transportowali 80-letnią kobietę z podejrzeniem wylewu. Ratownicy otrzymali zgłoszenie o narciarzu, który podczas zjazdu przez las w rejonie Soliska Mazurowego uderzył w stos drewna. Wymagał pomocy medycznej oraz transportu. Dokładne miejsce wypadku udało się ustalić poprzez aplikację Ratunek zainstalowaną w telefonie poszkodowanego.

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie dotyczące opadów śniegu w województwie śląskim.Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 18 centymetrów. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące opadów śniegu wprowadzono w powiecie Cieszyńskim. Tam opady śniegu mogą wynieść od 30 do 40 centymetrów.

Śląscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. 

Zimowa aura: ujemna temperatura, opady śniegu, błoto pośniegowe - powodują, że na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. Policja z Częstochowy i Kłobucka przypomina o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! 

Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzymuje się pojazd. Przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów. 

Autor: Zdzisław Makles, Dorota Stabik/ml/