Region przygotowany na silne opady

Służby kryzysowe w gotowości– prognozy pogody nie są najlepsze, synoptycy mówią o intensywnych opadach deszczu. W ciągu doby ich spodziewana wielkość może wynieść nawet 80 mm.

Stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych sprawdza dziś w Bieruniu wojewoda śląski, Piotr Litwa.


Wojewoda powiedział, że po zdarzeniach z 2010, wykonanych na tym terenie jest około 50 procent prac na obiektach przeciwpowodziowych.


Wojewoda mówił także o Częstochowie, jak dodał, rzeka Warta stwarza tam zagrożenie z powodu stanu wałów.

Piotr Litwa zaapelował także do samorządowców o działania, które zapobiec mogą ewentualnym skutkom prognozowanych, intensywnych opadów deszczu. Wojewoda przypomniał o konieczności przeglądu planów przeciwpowodziowych oraz planów zarządzania kryzysowego.

Katowice są przygotowane na silne opady, to deklaracja po naradzie z udziałem miejskich służb kryzysowych. Jak mówi Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy katowickiego Urzędu Miasta, nie można wykluczyć lokalnych podtopień.


W razie potrzeby straż pożarna oraz inne miejskie służby będą interweniować. 

O 15:00 rozpoczyna sie narada służb kryzysowych z premierem Donadem Tuskiem. Obfite opady deszczu spodziewane są w ciągu najbliższych klku dni w województwach śląskim, dolnośląskim, małopolskim i podkarpackim. Kulminacja opadów spodziewana jest dziś i jutro w nocy.

Autorzy: Łukasz Kałuża, Joanna Opas


Podobne artykuły