Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Wybory parlamentarne. Frekwencja w regionie.
13.10.2019
16:30:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Przez cały dzień, do godziny 21:00, można odwiedzić lokal wyborczy i oddać głos w wyborach parlamentarnych. 

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że według danych na godzinę 17:00 najwyższą frekwencję odnotowano w okręgu obejmującym Warszawę, a najniższą - w okręgu w Opolu.

W samych tylko Katowicach frekwencja była wyższa niż średnia krajowa. Na godzinę 17.00 wyniosła 48,73 procent. W skali całego województwa do urn poszło 46,22 procent uprawnionych.

Bielsko-Biała i powiat bielski z jedną z najwyższych frekwencji wyborczych w kraju. W Bielsku-Białej prawie 22 i pół procent uprawnionych oddało głos w wyborach parlamentarnych. W powiecie bielskim do godz. 12.00 średnia frekwencja wynosiła niemal 22 procent.

W częstochowskim okręgu wyborczym obejmującym Częstochowę oraz powiaty częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski do południa przy urnach wyborczych stawiło się 17,66 proc. uprawnionych. To o 2,1 proc. więcej niż podczas wyborów parlamentarnych 2015, kiedy frekwencja w południe wyniosła 15,56 proc.

Głosowanie potrwa do godziny 21.00. Aby oddać głos, należy wziąć ze sobą dowód osobisty lub dokumentu ze zdjęciem, jak paszport czy prawo jazdy. 

— Po raz pierwszy w tym roku głosujący mogą potwierdzić swoją tożsamość również przy pomocy aplikacji mObywatel — mówi komisarz wyborczy, sędzia Michał Niedopytalski.


— W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania — dodaje sędzia.


Na każdej karcie można postawić wyłącznie jeden krzyżyk. Każdy inaczej oddany głos będzie nieważny. 

W województwie śląskim do głosowania uprawnionych jest prawie 3 i pół miliona osób. Mieszkańcy biorą udział w wyborach.


W okręgach podlegających bielskiej delegaturze dzisiejsze wybory rozpoczęły się i przebiegają bez zakłóceń, poinformował dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej, Andrzej Adamek. Jedynym incydentem było pomalowanie sprayem szkoły w Kozach - treść napisu szef bielskiej delegatury określił jako antywyborczy. Sprawą zajęła się policja. 

Andrzej Adamek przypomina, że głosując dziś na posłów i senatorów w obwodowej komisji wyborczej otrzymamy dwie karty.


Wybierając się do głosowania trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Ten tradycyjny bądź elektroniczny, zaznacza Andrzej Adamek:


W Częstochowie i w okolicach wszystkie lokale zostały otwarte bez przeszkód o godzinie 7:00. Jak informuje Tomasz Doruchowski, dyrektor częstochowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, nie było problemów z punktualnym rozpoczęciem pracy przez obwodowe komisje wyborcze, nie było także zgłoszeń, by naruszona została cisza wyborcza. 

Świadomie bądź nie, w czasie wyborów możemy naruszyć prawo. Szef bielskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, Andrzej Adamek przypomina, że w lokalu obwodowej komisji wyborczej nie powinniśmy agitować, ani w żaden sposób manifestować swoich preferencji wyborczych. Karty do głosowania należy wypełnić osobiście i wrzucić do urny. Wynoszenie ich z lokalu wyborczego to przestępstwo. W czasie trwania wyborów, podobnie jak wcześniej, nie wolno samowolnie niszczyć czy usuwać ogłoszeń i plakatów wyborczych. Samochody oklejone wizerunkami kandydatów nie powinny poruszać się po mieście, tak auta osobowe jak i pojazdy komunikacji publicznej, mówi Andrzej Adamek. Złamaniem prawa jest także agitacja w internecie oraz publikowanie sondaży w czasie trwania ciszy. 

Głosowanie do Sejmu i senatu w naszym regionie przebiega spokojnie. Od północy policja odnotowała 12 niegroźnych zdarzeń. W Chełmie Śląskim 36-latek chciał ukraść plakaty wyborcze, w Kozach na elewacji budynku lokalu wyborczego pojawiły się napisy z agitacją, a Centrum Katowic dwaj mężczyźni zerwali 40 plakatów. Jak powiedziała rzecznik komendy wojewódzkiej policji Aleksandra Nowara, incydenty nie miały wpływu na przebieg wyborów. Od początku ciszy wyborczej policjanci w całym kraju odnotowali 208 wykroczeń, z czego 95 dotyczyło Kodeksu wyborczego, a 113 Kodeksu wykroczeń.

Głosowanie w całym kraju trwać będzie do godziny 21:00, do tego czasu trwa także cisza wyborcza, jeżeli gdzieś dojdzie do wydłużenia pracy komisji cisza przedłuża się tam automatycznie do zamknięcia lokalu wyborczego. 

Autor: Jarosław Krajewski, Agnieszka Loch, Zdzisław Makles /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA