Leki na cukrzycę. Min. Szumowski uspokaja. Chorzy na cukrzycę powinni nadal przyjmować lek z metforminą.

g.12.30

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że chorzy na cukrzycę powinni nadal przyjmować lek z metforminą. Odniósł się w ten sposób do publikacji medialnych o rzekomych zanieczyszczeniach tego preparatu. Na konferencji prasowej minister poinformował, że badania wykazały, iż leki są bezpieczne dla zdrowia.

Nie ma realnych wskazań do przerywania leczenia metforminą – uspokaja krajowy konsultant do spraw diabetologii, profesor Krzysztof Strojek. W pochodzących z chin lekach znaleziono rakotwórczą substancję NDMA, stężenie jednak nieznacznie przekracza normy. 


Jak dodaje Strojek, NDMA w niewielkim stopniu produkowane jest także w organizmie.


Problem jest obecnie wnikliwie analizowany i monitorowany  przez europejskie i polskie instytucje, w tym Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny. 

g.12.00

Przyjmowanie leków dla diabetykow zawierajacych metforminę, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia - uspokaja krajowy konsultant do spraw diabetologii, profesor Krzysztof Strojek. 

W lekach pochodzących z Chin wykryto podwyższone ilosci rakotwórczej substancji NDMA. Jej obecność wynika z niezmienianego od dłuższego czasu procesu technologicznego a wykrycie było możliwe dzięki poprawieniu metod analitycznych. Zawartość substancji nieznacznie przekracza normy i nie jest racjonalną przesłanką do zmiany sposobu leczenia.

Problem jest obecnie wnikliwie analizowany i monitorowany  przez europejskie i polskie instytucje, w tym Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Farmaceutyczny. 

g.9.00

Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia, chodzi o zanieczyszczenie leków dla diabetyków rakotwórczym środkiem chemicznym. 

Krajowy konsultant do spraw diabetologii profesor Krzysztof Strojek  powiedział Polskiemu Radiu Katowice, że dziś o godzinie 13 ma się odbyć spotkanie zespołu ekspertów, którzy zdecydują o kolejnych krokach. Obecni mają być m.in. eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

O zanieczyszczeniu poinformował Dziennik Gazeta Prawna w wydaniu internetowym po doniesieniach Europejskiej Agencji Leków. Zanieczyszczone miały zostać produkowane w Chinach leki zawierające metformine, stosowaną w cukrzycy typu I i II. Niepożądaną substancją jest NDMA, rakotwórczy środek chemiczny, toksyczny dla wątroby.

Dziś eksperci Europejskiej Agencji Leków rozmawiać mają w tej sprawie z  przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Autor: P. Pagieła. K. Jasek /mm/


Wiadomości regionalne