Maria Pańczyk-Pozdziej nie żyje

fot. archiwum Radia Katowice

W wieku 79 lat zmarła Maria Pańczyk-Pozdziej, emerytowana dziennikarka Radia Katowice, propagatorka kultury i gwary śląskiej. 

Maria Pańczyk była senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji, a w latach 2011-2015 wicemarszałkiem Senatu VIII kadencji. Była inicjatorką konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku" oraz autorką telewizyjnego cyklu "Sobota w Bytkowie". W 1995 otrzymała Nagrodę imienia Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski, a w 2010 została nagrodzona przez zarząd Polskiego Radia Złotym Mikrofonem za ukochanie ziemi śląskiej oraz upór w propagowaniu gwary i obyczaju tego regionu”.

Maria Pańczyk do radia trafiła ponad pół wieku temu w 1971 roku. Z okazji 50-lecia pracy w rozgłośni tak wspominała pierwszy dzień przed mikrofonem.


Gwarową audycję i konkurs pt. "Po naszymu, czyli po śląsku" stworzyła 30 lat temu.


Radio, szczególnie to z siedzibą przy ulicy Ligonia 29 w Katowicach, było jej do końca niezwykle bliskie.


Była niekwestionowaną osobowością radiową, twórczynią "Po naszymu, czyli po śląsku" gwarowej audycji i konkursu o takim samym tytule, który odbywał się rok rocznie najpierw w Katowicach, a potem w Zabrzu i dotarł także za ocean do Teksasu. Była nie tylko dziennikarzem, ale także politykiem, najpierw jako radna Sejmiku Śląskiego, a potem senatorka RP 4 kolejnych kadencji, z czego jedną piastowała, jako wicemarszałek Senatu.

Stworzyła nieformalne stowarzyszenie laureatów konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku", zwane Czelodką. Była ambasadorem gwary i kultury śląskiej, za co w ubiegłym roku odebrała tytuł Ambasadora Polszczyzny Regionalnej. Maria Pańczyk do radia trafiła ponad pół wieku temu w 1971 roku. Była także bohaterką telewizyjnego serialu pt. Sobota w Bytkowie, który współtworzyła. 

Laureatkę Złotego Mikrofonu wspomina jej przyjaciel profesor Jan Miodek.


Rok 1993 roku był przełomowy w radiowej karierze redaktor Marii Pańczyk. Stworzyła konkurs i audycję pt. "Po naszymu, czyli po śląsku". Do jury zaprosiła Kazimierz Kutza, Bolesława Lubosza i profesorów Dorotę Simonides oraz Jana Miodka w roli przewodniczącego.


W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 roku zarząd Polskiego Radia uhonorował Marię Pańczyk Złotym Mikrofonem za ukochanie ziemi śląskiej oraz upór w propagowaniu gwary i obyczaju tego regionu. 

Autorzy: Ewelina Kosałka-Passia, Piotr Pagieła, Jadwiga Woźnikowska /rs/


Wiadomości regionalne