Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem
10.01.2024
07:52:00

fot. Przemysław Januszko

Rok 2024 ma zmienić kilka miejsc Częstochowie, między innymi Promenadę im. Czesława Niemena oraz Plac Rady Europy. 

Jaki jest stan dwóch najważniejszych inwestycji drogowych Częstochowy, czyli DK-91 i DK-46? Jak w mieście mają być wykorzystywane nowe technologie i sztuczna inteligencja? Z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem rozmawia Zdzisław Makles.


Gościem Radia Katowice jest dziś prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Dzień dobry panie prezydencie.

Witam pana, witam państwa.

Mroźna Częstochowa. Było odliczanie na koniec roku dni. Były obawy o tempo prac. Dosłownie do końca roku były obawy o to czy uda się rozliczyć pieniądze. Mówimy tutaj o dwóch najważniejszych inwestycjach drogowych ostatnich lat, a może w ogóle w historii Częstochowy, czyli DK 91 i DK 46. I chociaż DK 91 nie jest jeszcze w pełni przejezdna, to rozliczenia pieniędzy unijnych dokonano, w związku z tym chyba z wielu miejskich urzędników przestrach zszedł a pan, jako miejska władza wykonawcza, nie będzie musiał z budżetu Częstochowy płacić tego za co zapłaci Unia Europejska. 

Pieniądze europejskie, które były zagrożone, przestały już być zagrożone. Jeżeli chodzi o funkcjonalność, przejezdność, to DK 46 jest już w pełni przejezdna i funkcjonalna, i korzystają z niej mieszkańcy. Natomiast niektóre odcinki DK 91 już poprawiły układ komunikacyjny w naszym mieście bo czy to na Zawodziu, czy w Śródmieściu dużo lepiej się jeździ, czy też na Rakowie w ciągu Alei Pokoju, czy na Jagiellońskiej już też przejeżdża się przez skrzyżowanie z DK 91 wygodnie i przez to płynność się poprawiła. Pełną funkcjonalność DK 91 uzyska za jakiś czas. Liczymy, że pogoda nam tutaj odrobinę pomoże bo niektóre z prac nie są możliwe do realizacji wtedy kiedy jest mróz czy śnieg w takim nagromadzeniu, w takiej ilości, jak to teraz czasami obserwujemy.

To tyle jeśli chodzi o inwestycje drogowe. Rozumiemy, że z budżetu miasta Częstochowy nie trzeba będzie pokrywać ewentualnych luk tych pieniędzy unijnych. Panie prezydencie rok 2024 ma zmienić w Częstochowie kilka miejsc m.in. Promenadę im. Czesława Niemena czy Plac Rady Europy. Ten drugi w powiązaniu z działaniami PKP związanymi z przebudową dworca, która jest wstrzymana przez konserwatora zabytków, więc czy to nie spowoduje, że na przykład plac, niestety, stoi pod znakiem zapytania?

To jest tak, że przygotowujemy się do pozyskania środków europejskich na centra przesiadkowe. W ramach realizacji tych centrów przesiadkowych mamy trzy lokalizacje: mamy ulicę Gościnną, mamy Plac Rady Europy, mamy Promenadę Niemena. Jeżeli mówimy o Placu Rady Europy to faktycznie problem związany z konserwatorem jest problemem ale bardziej PKP, które miało zamiar przebudować dworzec, bo jeżeli chodzi o ten teren przed dworcem no to na nim żadne tematy związane z konserwatorem nie ciążą. Do tego żeby realizować tę koncepcję, którą zresztą sami mieszkańcy po obejrzeniu dwóch różnych propozycji wybrali, będzie nam potrzebna współpraca z PKP aby dokończyć tam sprawy związane z gruntami. One są potrzebne zarówno do realizacji dworca, ale też do realizacji tego placu i tutaj liczymy że ta współpraca będzie, i nam na to pozwoli. Oprócz tego w ramach środków na centra przesiadkowe będziemy również chcieli zrealizować Promenadę Czesława Niemena. Prace projektowe na pewnym odcinku są przeprowadzone a część jeszcze trzeba doprojektować. Będziemy też chcieli zrealizować takie mini centrum przesiadkowe przy ulicy Gościnnej. Wszystko po to żeby przekonywać mieszkańców do podróżowania transportem publicznym, żeby wygoda tego podróżowania transportem publicznym i funkcjonalność była coraz wyższa. Liczymy, że pomogą nam w tym pieniądze z Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o Promenadę Czesława Niemena to pamiętamy doskonale, że to jest miejsce na którym od czasu do czasu zaśpiewano. Czy na Promenadzie Czesława Niemena będzie można zaśpiewać Czesława Niemena?

Promenada Czesława Niemena w tym zakresie, w którym chcemy go w pierwszej kolejności realizować, będzie nam służyła w pierwszej kolejności jako ciąg komunikacyjny. Natomiast w tym projekcie, który już został opracowany dotyczący odcinka pomiędzy linią tramwajową a ulicą Brzeźnicką, tam akurat jest taki element który będzie nawiązywał do imienia Czesława Niemena i gdzie będziemy mogli usłyszeć muzykę.

Rozmawiamy teraz o tym co takiego nadzwyczajnego w Częstochowie w 2024 roku miasto zamierza przygotować, to jest takie hasło: „Częstochowa innowacyjna”, i do tego jeszcze dopowiadano, że Częstochowa nie boi się sztucznej inteligencji. Pan ma wykształcenie techniczne. Wiemy doskonale, że trwa w ogóle dyskusja na temat sztucznej inteligencji i tego co ona może człowiekowi uczynić. W jakim kontekście Częstochowa nie boi się sztucznej inteligencji?

Częstochowa zawsze była postępowa. To nie gdzie indziej a w naszym mieście 136 lat temu, jako pierwszym mieście w Polsce, zaświeciły latarnie elektryczne na ulicach właśnie Częstochowy. Dzisiaj nowoczesne technologie to w dużej mierze technologie elektroniczne, również sztuczna inteligencja. Dlatego staramy się wykorzystując sztuczną inteligencję odpowiedzieć na potrzeby naszych mieszkanek i mieszkańców. Jeżeli młodzi ludzie, którzy kończą szkołę średnią zastanawiają się nad tym w którym kierunku powinni pójść, jakie wybrać studia, jaką drogę zawodową należy dla siebie przygotować, to chcemy aby zrobili to świadomie. Dlatego współpracujemy z częstochowską firmą, która posługując się sztuczną inteligencją już ma tutaj duże doświadczenia i pomaga w biznesie, aby ta sztuczna inteligencja odkrywała profile poszczególnych pracowników, mówiła o ich mocnych, silnych stronach i przez to lepiej dobierała pracowników do zadań które są do wykonania. Podobnie ta firma współpracując z miastem Częstochowa będzie chciała wykorzystać te doświadczenia, wykorzystać sztuczną inteligencję do tego aby poradzić, podpowiedzieć częstochowskim uczniom jaki kierunek byłby dla nich dobry, w jakich tematach czują się lepiej i jak powinni pokierować swoją przyszłością aby ta przyszłość była zgodna z ich naturalnymi predyspozycjami, przygotowaniem. Jesteśmy już po cyklu spotkań, w ramach programu „Akademicka Częstochowa”, podczas których przekonywałem częstochowską młodzież po pierwsze żeby szła na studia, po drugie żeby wybierała którąś z częstochowskich uczelni bo mamy dzisiaj dużo ciekawych kierunków takich, które jeszcze nie tak dawno nie były osiągalne w naszym mieście. Ale żeby podjąć tę decyzję świadomie, to zapraszamy ich do współpracy z firmą, która podpisała z miastem list intencyjny i będzie oferowała swoją aplikację „My Talent” aby pomagać częstochowskiej młodzieży, wykorzystując sztuczną inteligencję, w budowaniu ich profili, aby później więcej dowiedzieli się o sobie i bardziej świadomie wybierali swoją przyszłość.  

A tak w ogóle to ta nowa technologia może na przykład zapewnić lepszą Częstochowę bo może wykorzystana być do interwencji, zgłaszania awarii miejskich, reakcji służb.

Powstała aplikacja „Lepsza Częstochowa”. Jest to aplikacja właśnie o charakterze interwencyjnym. Każdy kto zainstaluje sobie tę aplikację -a może ją pobrać w Internecie- to po pierwsze dostaje na bieżąco informacje o różnego rodzaju sytuacjach związanych z naszym miastem, czyli jeżeli idzie jakiś front pogodowy, za chwilę spadnie deszcz, będzie mocny wiatr, może być gołoledź, to dostajemy SMS z taką informację, że należy się tego spodziewać. Z drugiej strony ta aplikacja również pomaga, bo jeżeli idziemy ulicą i widzimy, że jakaś latarnia nie świeci, że jest jakieś miejsce gdzie ktoś wyrzucił śmieci, albo może ktoś zrobił coś takiego co zagraża bezpieczeństwu czy wygodzie naszych mieszkańców, to można zrobić zdjęcie, wysłać powiadomienie za pośrednictwem tej aplikacji do miasta i miasto potraktuje takie zgłoszenie tak jak każde normalne zgłoszenie, które zostaje w formalny sposób skierowane do miasta. Dostaniemy też informację SMS-em, na adres mailowy, który tam podamy, że zgłoszenie zostało przyjęte i rozpoczynamy pracę aby zrealizować to zgłoszenie, aby mieszkańcy byli zadowoleni, że chcą poprawić funkcjonowanie naszego miasta, chcą żeby Częstochowa była lepsza.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Drodzy państwo strach żyć, nawet człowiek bezkarnie nie może się oprzeć o latarnię. Dziękuję uprzejmie. Do usłyszenia.  



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA