Naukowcy o jodze

"Joga w kontekstach kulturowych" – pod taką nazwą rozpoczęła się w Katowicach ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona jodze.

Podczas trzech dni sesji reprezentanci środowisk akademickich omówią zagadnienia związane m.in. z wpływem jogi na jakość życia oraz postrzeganiem jogi w kulturze zachodniej i religii katolickiej. Joga, rozumiana jako filozofia życia, uprawiana jest w Indiach od 5 tys. lat. Jej zwolenników ciągle przybywa, mówi dr hab. Anna Gomóła z Zakładu Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego.


Poza częścią referatową konferencji, zaplanowane są również warsztaty na Akademii Wychowania Fizycznego. To tu, w czasie roku akademickiego, prowadzone są zajęcia z jogi pod okiem prof. AWF dr. hab. Janusza Szopy.


Spotkania odbędą się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej oraz na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Konferencja potrwa do czwartku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa "Joga w literaturze naukowej". Szczegółowy program sesji można znaleźć na stronie www.ciniba.edu.pl.

Autor: Gabriela Kocoń