Przed nami kolejne święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To jedyny w swoim rodzaju festiwal mikro-wycieczek do niezwykłych i nieoczywistych miejsc. W tym roku święto odbędzie się 29 i 30 czerwca.
Do tego czasu odwiedzamy z naszym mikrofonem przeróżne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i opowiadać o planowanych wycieczkach.
Na początku zbieramy Państwa do Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, bo tam również będzie się działo… O wycieczce z okazji święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii opowiada Piotr Adamczyk z Katowice Airport.
O jedynej w swoim rodzaju elektrociepłowni opowiada przewodnik Łukasz Zimnoch.
O Śląskim Urzędzie Wojewódzkim opowiada Michał Pęczek.
W Gliwicach zwiedzamy tamtejszy Cmentarz Hutniczy a wycieczkę, która nazywa się "Nie tylko Baildon", oprowadza przewodniczka Małgorzata Malanowicz.
Przenosimy się do Będzina i sprawdzamy jakie wycieczki odbędą się w tym mieście.
O wszystkich atrakcjach naszej reporterce Magdalenie Pańczyk - opowiadają Maria Byszewska oraz Łukasz Dytko z Urzędu Miejskiego w Będzinie.
W Gostyni można poznać między innymi losy tajemniczej luftbany, o której opowiadają: Marek Nowara, dyrektor Domu Kultury w Gostyni oraz historyczka Lidia Borowian-Cyba.
W Tychach na chętnych czekają wyjątkowe wycieczki pozwalające poznać walory architektoniczne oraz infrastrukturę rowerową miasta. O tyskich atrakcjach opowiada Ewa Grudniok z Urzędu Miasta oraz Anna Syska, Miejski Konserwator Zabytków.
W Dąbrowie Górniczej można odkryć tajemnicze Dąbrowskie Stonehenge. W magicznej przestrzeni leśnej na Bukowej Górze, która oprócz atrybutów przyrodniczych przedstawia ślady aktywności człowieka sprzed kilku tysięcy lat, opowiada geolog dr Zbigniew Mirkowski oraz członek ekipy archeologicznej Maciej Rodziewicz.
Tym razem udajemy się w stronę światła…do Katowic. Neony od dziesięcioleci są integralną częścią życia społecznego i kulturalnego tego miasta. Uczestnicy katowickiego spaceru z okazji Święta GZM będą mieli okazję doświadczyć artystycznego spektaklu, odkrywając różnorodność ich kolorów i form. O katowickich neonach opowie teraz Dominik Tokarski - założyciel Fundacji Neon Katowice.
W pyskowickim Parku Miejskim swoje miasteczko zainstalowało Radio Katowice. Śniadanie zaczęło się degustacją jajecznicy przygotowanej przez finalistę MasterChefa na gigantycznej patelni w sercu parku. Równocześnie w kilku miejscach parku zagrały różne zespoły muzyczne. Był czas na gimnastykę, jogę i krąg mocy oraz warsztaty robienia latawców i wianków a także animacje. Zaplanowano spacer do rzecznego młyna wodnego czy spacer z dendrologiem, podczas którego można będzie posłuchać o wyjątkowych drzewach w parku.
Sobota, czyli dzień pogrzebu papieża Franciszka, będzie dniem żałoby narodowej