Polska Akcja Humanitarna i Radio Katowice łączą siły. Zbieramy fundusze na budowę studni w Sudanie Południowym. Będzie nosiła imię Opy czyli dziadka.
Tę postać literacką stworzył Zbigniew Rokita. Najpierw Opa pojawił się w naszym słuchowisku "Nikaj". Potem Zbyszek Rokita napisał dla nas serial o tym ciepłym i mądrym człowieku, który nieustannie dziwi się światu. Nie tylko temu najbliższemu. Teraz Opa wspólnie ze słuchaczami Radia Katowice oraz przyjaciółmi i donatorami Polskiej Akcji Humanitarnej może pomóc potrzebującym.
Jakie są fakty?
- 2/3 populacji Sudanu Południowego potrzebuje pomocy humanitarnej.
- Mniej niż połowa mieszkańców kraju ma dostęp do czystej i bezpiecznej wody.
- Dostęp do wody często wiąże się z wielokilometrowymi wyprawami do studni, a za zdobywanie wody odpowiedzialne są kobiety i dziewczynki, co naraża je na wiele niebezpieczeństw i aktów przemocy.
- Polska Akcja Humanitarna działa na terenie dzisiejszego Sudanu Południowego od 20 lat!
Jak możemy pomóc?
Każda złotówka przekazana na zbiórkę, to cegiełka pozwalająca wybudować studnię w Sudanie Południowym. Koszt jednej studni wynosi ok. 10 tys. USD, czyli ok. 50 tys. PLN a z jednej studni korzysta od stu do kilkuset osób.
Dlaczego to działanie jest ważne?
Woda ratuje życie, przeciwdziała chorobom i pozwala dzieciom chodzić do szkół zamiast przynosić wodę z odległych ujęć. Powstanie studni to nie tylko woda dla całej społeczności, ale również poczucie bezpieczeństwa dla kobiet i dziewcząt.
Wybudujmy wspólnie „Studnię Opy” w Sudanie Południowym!
Posłuchajcie opowieści Zbigniewa Rokity, który od początku chciał pomóc spotkanym tam ludziom, którzy cierpią z braku wody. Kobiety noszą ją kilometrami, aby napoić dzieci. Możemy im pomóc. Liczy się każda kropla i każda złotówka. Zróbmy to razem. Szczegóły w rozmowie Ewy Niewiadomskiej ze Zbigniewem Rokitą.
Opa, postać grana w spektaklu „Nikaj” przez Wiesława Sławika z Teatru Śląskiego, zaczęła żyć własnym życiem.
1. O tym jak Opa nie napił się kawy
2. O tym jak Opa startował na prezydenta
3. O tym jak unkel Opy obalał Mur Berliński
4. O tym jak Polacy odzyskali Śląsk
5. O tym jak Opa pił kawę w Buenos Aires
6. O tym jak Opa zaprowadził pokój na świecie
7. O tym jak Opa znalazł miłość życia
8. O tym jak Opa był łowcą szubrawców
9. O tym jak Opa opowiedział dowcip o Breżniewie
10. Odcinek 10. – całkiem poważny o tym, jak Opa chce wraz z nami pomóc Sudanowi Południowemu.
