Nie dla czadu

"Nie dla czadu" – pod takim hasłem straż pożarna rozpoczyna kolejną edycję kampanii prewencyjno-edukacyjnej. Ma ona informować o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla.

Wojewoda Śląski, Piotr Litwa, powołał do tego celu specjalny zespół. Zaplanowano także szereg przedsięwzięć, które mają wpływać na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Strażacy przeszkolili już dzielnicowych i strażników miejskich z zakresu zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Trwają prace na podręcznikiem dla najmłodszych mieszkańców regionu, który wykorzystany przez nauczycieli będzie źródłem wiedzy dla dzieci o tych zagrożeniach.

Inicjatywą wpisującą się w program "Nie dla czadu" jest także bezpłatny montaż czujników tlenku węgla i czujek dymowych w Chorzowie oraz Częstochowie. Akcja finansowana ze środków Urzędów Miast, prowadzona jest we współpracy z komendami miejskimi straży pożarnej i zarządcami budynków.

Czujniki czadu ratują życie. Przekonało się o tym już kilka częstochowskich rodzin, w których domach zainstalowane są te urządzenia. W ciągu miesiąca do pomiarów stężenia tlenku węgla strażacy wzywani byli 13 razy, mówi starszy kapitan Paweł Liszaj, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.


Strażacy zwracają uwagę, że tlenek węgla pojawia się też w mieszkaniach, gdzie nie ma urządzeń mogących go emitować. W przypadku jednej z interwencji czad przedostał się do mieszkania 3-osobowej rodziny od sąsiada, dodaje starszy kapitan Paweł Liszaj.


Do końca października Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie wspólnie ze strażą pożarną zainstalowali w zasobach komunalnych dwa tysiące darmowych czujników czadu i dymu.

Autorzy: Dorota Stabik, Krzysztof Słabikowski