Radio Katowice
Radio Katowice / Latający talerz - magazyn kulinarny
Prażonki
29.07.2016
10:51:00

fot. A. Strzemińska

Dziś zasiądziemy przy ognisku razem z paniami z KGW w Niegowonicach. , aby poczuć wyjątkowy zapach i poznać znakomity smak pieczonek, czyli prażonek.


 

Przepis:

 

Składniki obowiązkowe wsadu:

Ziemniaki , tak do 3 kg

Kiełbasa,  tłuściejsza, najlepiej 3-4 kawałki  śląskiej, 1 pęto podwawelskiej  (ok. 1 kg)

Boczek wędzony, 8-10 plastrów (ok. 0,6 kg)

Cebula, 3-4 duże główki

2- 3 liście z kapusty  włoskiej

Smalec

Składniki dodatkowe:

1 duży burak czerwony (dodaje koloru, ale co rodzina to inny zwyczaj i obyczaj, nie każdy lubi i w nie każdym garnku burak miejsce znajdzie)

Przyprawy:

Sól, pieprz

 

Przygotowanie

Warzywa obrać.  Wszystko pokroić, ziemniaki w grubsze talarki, cebulę, buraka, kiełbasę i boczek w cieńsze. Cebulę pokruszyć w piórka.

Garnek wysmarować smalcem, spód i boki wyłożyć plastrami boczku, ewentualnie też na sam spód jeśli mamy, można dać skórę z boczku.

Następnie wykładamy warstwami ziemniaki, cebulę, kiełbasę, buraczek. Powtarzać, aż garnek będzie pełny i wypełniony po brzegi. Każdą warstwę oprószyć solą i pieprzem do smaku.

Całość przykrywamy liśćmi z kapusty tak, aby wystawały poza krawędź. Na garnek zakładamy pokrywę, dociskamy zawartość i zakręcamy.

 

Pieczenie

Rozpalamy ognisko, najlepiej miękką brzozą, stopniowo dokładając grubsze polana i przepalamy drewno (tylko z drzew liściastych, najlepiej owocowych śliwa, grusza, jeśli nie mamy może być też dąb, buk i inne trzymające żar).

Gwarancją  powodzenia jest ogień, a właściwie żar. Dobrze upieczone pieczonki poza kilkoma pierwszymi minutami , w których rozgrzewamy żeliwny garnek nie powinny widzieć otwartego ognia, tylko żar.

Tuż przed samym wstawieniem garnka na ogień kładziemy go na boku i odlewamy wodę. Po tym mocniej dokręcamy pokrywę.

Rozgarniamy ognisko i w środku stawiamy garnek otulając go rozdrobnionymi na węgielki drewnem. Palące się po kilku minutach same zgasną i będą się żarzyć.

Mniej więcej po 20-25 minutach, bez względu na moc i siłę z jaką zakręcono garnek, zaczyna on wydawać z siebie pierwsze odgłosy i przez szczelinki między pokrywą a garnkiem wesoło pogwizdywać, syczeć i posapywać parą, niczym w czasach swojej świetności, stojąca na bocznicy w Łazach zabytkowa już dziś lokomotywa. To sygnał, że jesteśmy na dobrej drodze do sukcesu. Żeliwo jest nagrzane, wsad nabrał już odpowiedniej temperatury i teraz wystarczy tylko utrzymywać żar pod i wokół garnka, a w przeciągu kolejnych 30 minut pieczonki same dojdą, z każdą minutą uwalniając z parującego pod ciśnieniem garnka doskonałą paletę apetycznych zapachów.

W niecałą godzinę od wstawienia do ognia danie jest już gotowe.

Zdejmujemy garnek z żaru, możemy nim 2-3 razy energicznie przetoczyć z boku na bok. Otwierając go uważajmy na gorącą parę.

Najlepiej smakują jedzone na dworze, przy ognisku i wesołym śpiewie. W Niegowonicach doskonale smakują z „Kwaśnym” - tradycyjnym lokalnym kompotem ze śliwek.

 



Radio Katowice / Audycje / Latający talerz - magazyn kulinarny
Latający talerz - magazyn kulinarny
 
 
 
 

Wakacyjna audycja kulinarna. Przez dwa wakacyjne miesiące spotykaliśmy się w Kołach Gospodyń Wiejskich, żeby poznać tradycyjne potrawy regionalne.

 Teraz zostały nam przepisy. Zachęcamy do spróbowania!

Zobacz także Latający talerz - magazyn kulinarny

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA