Szpital zamyka oddzialy

Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej od dziś zawiesza działalność oddziału wewnętrznego oraz częściowo Szpitalnego Oddziały ratunkowego.

Oddziały są zamykane bo brakuje lekarzy. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej szpitala, placówka mimo licznych starań stanęła w obliczu trudnego problemu, jakim jest niedobór specjalistycznej kadry lekarskiej, szczególnie w zakresie chorób wewnętrznych. Jednocześnie Centrum informuje, że pacjenci, którzy zostali już przyjęci na Szpitalny Oddział Ratunkowy  będą kierowani na inne oddziały, gdzie zostanie im zapewniona odpowiednia do potrzeb opieka medyczna. Szpital uspokaja także, że obecnie przebywający na oddziale wewnętrznym mają zapewnioną opiekę i leczenie do momentu wypisania ich ze szpitala. W komunikacie zamieszczonym na stronie placówki podkreślany jest także fakt, że z podobnymi problemami kadrowymi boryka się wiele szpitali. "Efektem tych braków są wielomiesięczne kolejki do specjalistów, jak i coraz częściej czasowo zawieszane oddziały w wielu szpitalach w Polsce", czytamy w oświadczeniu Zagłębiowskie Centrum Onkologii.

Śląski NFZ wydał oświadczenie w sprawie sytuacji w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. NFZ poinformował, że na bieżąco monitoruje sytuację. Jak czytamy w komunikacie: "szpital poinformował Śląski NFZ o swoich planach w czwartek, po czym został wezwany przez Oddział do złożenia szczegółowych wyjaśnień, w tym dotyczących zasad organizacji szpitalnego oddziału ratunkowego". W piątek natomiast NFZ otrzymał pismo z Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, adresowane do dyrekcji Szpitala w Dąbrowie Górniczej, gdzie podkreślono, że zawieszenie działalności w części internistycznej SOR jest bezzasadne i nieprzewidziane przepisami.

Śląski Urząd Wojewódzki wyraził jednocześnie zgodę, jedynie na miesięczny okres zaprzestania działalności oddziału chorób wewnętrznych, zamiast planowanej przez Szpital półrocznej przerwy. Na jutro Śląski NFZ zaplanował spotkanie, którego uczestnikami będą przedstawiciele ościennych do Dąbrowy Górniczej szpitali, tj. Będzina, Czeladzi, Sosnowca, Zawiercia i Jaworzna oraz przedstawiciel Wydziału Nadzoru nad Systemem Opieki Zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Chodzi o zapewnienie pacjentom odpowiedniej opieki. Odpowiedzi na pytania dotyczące miejsc udzielania świadczeń można uzyskać pod numerem czynnej całodobowo infolinii Śląskiego NFZ: 801 002 903.

Autor: Monika Krasińska, Dorota Stabik