Zmiany w Kompanii Węglowej

fot. Marcin Rudzki

Krzysztof Sędzikowski odwołany ze stanowiska prezesa Kompanii Węglowej.

Decyzję w tej sprawie podjęła rada nadzorcza spółki. Jego obowiązki przejmie na trzy miesiące Tomasz Rogala. Rogala ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu i restrukturyzacji przedsiębiorstw. Wcześniej pełnił również funkcję wiceprezesa i członka zarządu Kompanii Węglowej. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Energii – prace przygotowawcze do powołania Polskiej Grupy Górniczej idą zgodnie z przyjętym harmonogramem. Pełniący obowiązki prezesa Tomasz Rogala zadeklarował, że będzie kontynuował dialog ze stroną społeczną, a także uczestniczył w pozyskiwaniu inwestorów do nowej spółki, która powstanie w maju.

— Dymisja prezesa Kompanii nie jest dla nas zaskoczeniem — powiedział Polskiemu Radiu Katowice Bogusław Ziętek, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".


— Tak dymisja powinna oznaczać większe zaangażowanie w rozwiązanie problemu Kompanii Węglowej po stronie rządowej — ocenia Ziętek.


Posłanka Nowoczesnej Marta Golbik uważa, że zmiany w zarządzie Kompanii Węglowej to decyzja polityczna.


Jak informuje Ministerstwo Energii na okres trzech miesięcy obowiązki prezesa spółki przejął członek Rady Nadzorczej Tomasz Rogala.

Przypomnijmy, dzisiaj nie doszło do planowanych rozmów związków zawodowych z zarządem Kompanii Węglowej. W spotkaniu miał wziąć udział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rozmowy miały dotyczyć między innymi wszczęcia procedur sporu zbiorowego przez stronę społeczną. Związkowcy uzasadniają jej wprowadzenie brakiem rozstrzygnięć w sprawie średnich wynagrodzeń górników w 2016 rok. Termin kolejnego, ewentualnego spotkania stron nie został określony.

Autorzy: I. Kwaśny, M. Rudzki, Ł. Kałuża, J. Zawartka