Ekspert radzi: jak dbać o oczy?

fot. Ryszard Stotko

Wzrok jest jednym z najważniejszych łączników pomiędzy mózgiem – najważniejszym organem, który zawiaduje całym naszym organizmem – a światem zewnętrznym. 

Podobno aż 90 proc. bodźców spoza ciała dociera do nas własnie przez oczy. Można nie mówić i nie słyszeć, a mając sprawny wzrok, porozumiewać się gestami. Ludzie są przeważnie wzrokowcami, lepiej zapamiętują różne rzeczy właśnie przez wzrok, a nie słuch. Ważne jest zatem, aby oczy były zdrowe i dobrze służyły. Jak o nie zadbać? Na co zwrócić uwagę u niemowlaka, małego dziecka, ucznia, czterdziestolatka i seniora? Ze specjalistkami, prof. Ewą Mrukwą-Kominek i dr. hab. n.med. Eritą Filipek, rozmawia Anna Sojka.

Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.