Rozmowa dnia z wiceministrem Grzegorzem Pudą

Bardzo wiele w naszym kraju udało się zrobić w kwestii czystej energii - mówił poranny gość Polskiego Radia Katowice, Grzegorz Puda - sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Środki unijne przeznaczone na transformację energetyczną te są kroplą w morzu potrzeb. Unijna komisarz Elisa Ferreira, która gościła w naszym regionie, była pod wrażeniem dokonanych zmian, ale sama przyznała, że środki te są niewystarczające. Eksperci szacują, że potrzeba 500 miliardów euro, by zapewnić Polsce neutralność klimatyczną.

W to trzeba włączyć koszty społeczne związane z zamknięciem kopalni czy przebranżowienie zakładów przemysłowych. Na razie Polsce przyznano 2 miliardy euro, a cały fundusz sprawiedliwej transformacji wynosi w Europie 7,5 miliarda euro.

— Chociaż to najwięcej ze wszystkich krajów wspólnoty to jednak to nawet nie jest kropla w morzu potrzeb — podkreślił poranny gość.

Rozmawiał Dawid Damszel.Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.