Ekspert radzi: Dzika kuchnia. Przepis na konfiturę.

Dzisiaj w Radiu Katowice wybierzemy się do naturalnej apteki. 

Bowiem jesień to idealna pora na zbiory - nie tylko owoców i warzyw, które mamy w ogródkach, ale też dziko rosnących roślin z łąk i lasów. Kiedyś regularnie gościły na naszych stołach, dzisiaj są nieco zapomniane. Kilka takich dzikich specjałów przypomną Marta Dobrowolska i jej gość, dietoterapeutka Wiesława Rusin.


 

Jesień to czas przetworów i gromadzenia zapasów. Nie tylko tych znanych i popularnych. Jak i gdzie szukać dziko rosnących specjałów?


 

KONFITURA Z DZIKIEJ RÓŻY

Składniki:

- 1 kg owoców,

- 250g nierafinowanego cukru trzcinowego,

- 1,5 szklanki wody,

- opcjonalnie: skórka otarta z jednej cytryny i kilka łyżek soku.

Najpierw należy przygotować owoce: dokładnie umyć, usunąć szypułki, a następnie usunąć gorzkie nasiona. Można wydrążyć pestki przed gotowaniem (jest to proces dla cierpliwych) albo przetrzeć ugotowane już owoce przez metalowe sitko.

Owoce zalewamy wodą i gotujemy około 10-15 minut – do momentu, aż będą miękkie i można je będzie łatwo rozgnieść łyżką. Przegotowane owoce przecieramy przez sito, zostawiając wszystkie pestki i ewentualne twarde skórki.

W zależności od tego jakimi owocami dysponujemy, kiedy je zbieramy, ile mają wody itp. ilość gotowego musu będzie różna. Od niej należy uzależnić ilość cukru. Można przyjąć proporcje 4 części róży do 1 części cukru. Następnie doprawiamy mus skórką startą z cytryny i kilkoma łyżkami soku cytrynowego i ponownie gotujemy.

Wrzącą konfiturę przelewamy do wyparzonych słoików, natychmiast zakręcamy i odwracamy słoiki do góry dnem.

Autor: M. Dobrowolska/ml/Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.