Rozmowa dnia z Dagą Gregorowicz i Szymonem Pigułą

fot. materiały prasowe/ aut. Sławomir Duda

Tutaj Polska jest od Piasta, a Śląsk polski jest i basta! to cykl mikrokoncertów upamiętniających rocznicę 100-lecia III, zwycięskiego Powstania Śląskiego. 

Realizowany w plenerze, nieformalnie, w koncepcji flashmob, gdzie widownię stanowią spontanicznie zatrzymujący się przechodnie oraz zainteresowani, do których poprzez media społecznościowe dociera informacja o wydarzeniu. Repertuar to pieśni powstańcze zebrane przez etnomuzykologa prof. Adolfa Dygacza. Z  Dagą Gregorowicz i Szymonem Pigułą  rozmawia Rafał Chirowski. 


Pomysł narodził się z chęci spopularyzowania dziedzictwa kulturowego, służącego przed stu laty do zjednoczenia Śląska i utwierdzenia idei jego polskości. Kompozycje powstawały z potrzeby serca, a ich oddziaływanie przyczyniło się niezawodnie do ostatecznego wyniku powstań. Oprócz miejsc pamięci tamtych wydarzeń na terenie Katowic, flashmob odbywać będzie się w mniej oczywistych lokalizacjach. Dla współczesnego odbiorcy, dzisiejszego Katowiczanina nierzadko mijającego bezwiednie zaułki i bramy, może okazać się niemałym zaskoczeniem. 

Plan koncertów/flashmobów:
30 lipca 2021 r. - piątek16:00 - Giszowiec Plac Pod Lipami18:00 - Park przy Pomniku Powstań Śląskich
1 sierpnia 2021 r. - niedziela15:30 - Park Kościuszki18:00 - Nikiszowiec Skwer Zillmannów
2 sierpnia 2021 r. - poniedziałek18:00 - Rynek20:00 - Rynek

Autorzy projektu:

Daga Gregorowicz - wokalistka, dj-ka, kompozytorka. Założycielka polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA oraz laureatka najbardziej prestiżowej muzycznej nagrody w Polsce - Fryderyk. Koncertowała w 25 krajach. Prowadzi audycję „Kiribati” w Radio 357.
Szymon Piguła – akordeonista, pomysłodawca projektu; dumny Ślązak, czynny pedagog i wykładowca, zafascynowany muzyką współczesną i ludową. Z Dagą poznali się przy okazji realizacji nagrodzonej Fryderykiem płyty “Maleńka”. 


Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.