Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: Jak dbać o starszego kota
17.06.2022
14:00:00

fot. Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Zmiany w zachowaniu, mniejsza aktywność, ociężałość, długi sen, problemy z zębami i dziąsłami, zmiany w przyzwyczajeniach żywieniowych, chudnięcie, niewydolność narządów wewnętrznych, to niektóre objawy starości u kotów. Koci senior wymaga o wiele większej troski i opieki ze strony właścicieli. Jak dbać o kota, który posunął się w latach i na co zwrócić uwagę radzi lekarz weterynarii Ewelina Pałys-Jasiurkowska z przychodni Pupil w Katowicach.

Koty, w porównaniu z psami, żyją dłużej. O procesie starzenia możemy mówić gdy ma 12-13 lat. Niektóre dożywają nawet do 20-24 lat. Starość zaczyna się, gdy narządy się zużywają. Nagminnym problemem u kotów jest niewydolność nerek, kot dużo pije, dużo sika, charakterystyczny jest acetonowy zapach z pyszczka. Kot bardzo chudnie i nie ma apetytu. Wtedy wiemy, że coś się dzieje z nerkami.

Starszemu kotu podajemy karmy gotowane, o małej zawartości białka i węglowodanów, a większej wypełniaczy. Pamiętajmy o błonniku, bo u starszych kotów dochodzi do spowolnienia pracy jelit, a przy braku błonnika będą występowały zaparcia, wymioty. Karmy muszą być smakowite, kot jest węchowcem, jeżeli coś mu nie będzie podchodziło – nie zje i woli się zagłodzić niż zjeść coś co jest stare lub mu nie będzie smakowało. U kotów, które mają długi włos (maine coon, pers) pamiętajmy o odkłaczaniu 2-3 razy w tygodniu. Podajemy pastę odkłaczającą żeby zmusić kota do wymiotów włosami, albo spowodować żeby te włosy wyszły w kale by nie doszło do zaczopowania się jelit. To jest bardzo ważne.

Nawet koty niewychodzące muszą być, co najmniej dwa razy w roku, odrobaczane. Poprośmy wtedy lekarza weterynarii o przebadanie, sprawdzenie stanu jamy ustnej. Częstym problemem u starszych kotów są zęby: ropnie zębów, nadziąślaki, kamień nazębny czy ruszające się zęby, powodują straszny ból. Zwierzę nie je. Niektóre mogą się nawet zagłodzić by uniknąć bólu. U weterynarza poprośmy o badanie USG, sprawdźmy narządy wewnętrzne, jak wygląda wątroba, trzustka, śledziona. Zróbmy badanie krwi morfologiczne i biochemiczne. Bardzo ważne u kotów jest zbadanie hormonu T4 związanego z nadczynnością tarczycy. Jeżeli kot bardzo dużo je, jest nerwowy, jest chudy, ma rzadkie kupki może to świadczyć o nadczynności tarczycy. Jest ona u kotów bardzo częsta (u psa niedoczynność). Badajmy mocz, wąchajmy pyszczek, ropa czy acetonowy odór może świadczyć o niewydolności nerek. Niepokojące objawy lepiej skonsultować z weterynarzem niż zbagatelizować problem i doprowadzić do ciężkiej choroby zwierzęcia.

Nagła zmiana apetytu, czyli kot który jadł bardzo dużo, zaczyna bardzo dużo pić, mało jeść, zostawia karmę, wybrzydza. Właściciele mówią, że kot jest rozpuszczony, to nie tak. Jego spaczony apetyt spowodowany jest niewydolnością wielu narządów (nerek, trzustki, wątroby). Bardzo nietypowym objawem jest zjadanie rzeczy niejadalnych np. żwirku z kuwety. To pierwszy objaw, że coś się dzieje nie tak. Może to być spowodowane niewydolnością trzustki, kiedy zwierzę zjada wszystko co widzi, ale także niedokrwistością kiedy organizm broni się przed utratą energii. Wszystko co jest niepokojące należy przekazać lekarzowi weterynarii i rozwiązać problem. Bardzo często koty starsze dużo śpią, po przebudzeniu są półprzytomne, to też może sugerować że coś jest nie tak. Kiedy kot nie załatwia się do kuwety a obok, to nie jest jego złośliwość. W ten sposób pokazuje, że kuweta kojarzy mu się z bólem. To nie może być bagatelizowane, żadne zwierzę nie jest złośliwe. Jeżeli np. kot gdzieś posikuje, a wyeliminowaliśmy choroby układu moczowego, należy zadbać o jego psychikę. Trzeba zrobić pełne badanie diagnostyczne i krwi. 

Wszystkie choroby u starszych zwierząt są niebezpieczne. Najbardziej te związane z układem krążenia, choroby płuc, serca, nerek. Pamiętajmy, że nerki się nie regenerują i raz uszkodzone nigdy nie wrócą do funkcji. Jeżeli kot chudnie, dużo pije, dużo sika zróbmy  podstawowe badania, sprawdźmy jak pracują nerki u zwierzęcia. Bardzo częstym schorzeniem u kotów starszych jest też stłuszczenie wątroby. U kotów grubszych, które mają mało ruchu, są otyłe, dochodzi do stłuszczenia wątroby. Kot przestaje jeść i w ciągu 5 dni może zejść. Wszystko co jest niepokojące, co jest inne u zwierzęcia niż wcześniej, powinno nas skłonić do wizyty u weterynarza.

Autor: Marlena Barasińska /mf/



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne