Rower jest pojazdem ekonomicznym, ekologicznym i bardzo modnym. Jazda nim jest bardzo przyjemnym doświadczeniem, w szczególności gdy pogoda sprzyja. Jednak zawsze należy zachować ostrożność i zadbać o własne bezpieczeństwo.
Jak się przygotować do jazdy i poruszać się bezpiecznie, zgodnie z przepisami, radzi podkomisarz Sabina Chyra-Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.
Rowerzysta musi zadbać o to, by być bardzo widoczny przez innych uczestników ruchu drogowego. Rower powinien być odpowiednio wyposażony: z przodu lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, z tyłu światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt, oraz może być też jedno światło migające w kolorze czerwonym. Rower musi mieć co najmniej jeden skutecznie działający hamulec ‒ ręczny lub nożny i sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym tonie. Używanie kasku nie jest regulowane rozporządzeniem, ale dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zakładać kask, ponieważ przy wywrotce, przy zderzeniu z przeszkodą, może to nam uratować życie. Dziecko do lat 7 trzeba przewozić na rowerze w specjalnym foteliku, dobrze żeby miało również ochronę na głowę.
Ustawa nakłada obowiązek na rowerzystę by poruszał się drogami dla rowerzystów, oraz drogami dla rowerów i pieszych. Jeśli nie ma takiej infrastruktury rowerowej możemy poruszać się poboczem, a w ostateczności jezdnią. Tylko w wyjątkowych przypadkach rowerzysta może korzystać z chodnika, w sytuacji gdy opiekuje się dzieckiem do 10 lat, które kieruje rowerem. Jeżeli jest zła pogoda, wieje silny wiatr, jest ulewa, gęsta mgła oraz są spełnione trzy warunki, czyli chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym i brakuje oddzielnej drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerzystów. Jadąc rowerem po chodniku kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym i jechać z taką prędkością by nikomu nie stała się krzywda. Na skrzyżowaniu drogi rowerowej i jezdni rowerzysta ma pierwszeństwo, ale nie zwalnia go to z obowiązku, żeby wcześniej zatrzymać się, upewnić czy wszyscy kierujący się zatrzymali, czy go dostrzegli, czy będzie mógł bezpiecznie pokonać tę drogę. Zabronione jest wtargnięcie na drogę dla rowerzystów. Rozpędzony rowerzysta, który wyjeżdża ze ścieżki rowerowej wprost pod rozpędzony samochód, to jest to niezgodne z przepisami i bardzo niebezpieczne, stanowi zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Bezpieczeństwo, w dużej mierze, zależy od nas samych, więc o nie zadbajmy.
Nie wsiadajmy na rower gdy piliśmy alkohol. Mandat dla kierującego rowerem, który znajduje się w stanie nietrzeźwości, wynosi 2,5 tysiąca złotych.
Nie zostawiajmy niezabezpieczonego roweru przed sklepem, pod blokiem, gdy chcemy tylko na chwilę wejść do mieszkania, czy zrobić szybkie zakupy, ponieważ okazja czyni złodzieja. Inwestujmy w dobre, solidne zabezpieczenia i za każdym razem je zapinajmy. Jeżeli rower chowamy do piwnicy, czy zostawiamy na klatce schodowej, również zabezpieczmy go w taki sposób, by potencjalny złodziej miał problem i zrezygnował z jego kradzieży.
Autor: Marlena Barasińska /mf/
Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.
Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?
Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.
Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.