Tłuszcze odgrywają ważną rolę w naszym organizmie. Oleje roślinne, zwłaszcza tłoczone na zimno są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i fitosteroli. Stosowane prewencyjnie mogą przeciwdziałać wielu chorobom cywilizacyjnym a nawet opóźniać procesy starzenia. Jakie oleje, w jaki sposób i do czego ich używać oraz jakie mają właściwości, wyjaśnia ekspert kuchni roślinnej Katarzyna Gubała.
Z olejami jest tak, że używamy ich bez większego zastanowienia do smażenia. Najczęściej są to olej rzepakowy albo słonecznikowy. Zdania są podzielone który będzie lepszy, zdrowszy. Żaden z nich nie będzie zdrowy, jak będziemy go smażyć bo tak naprawdę on nie ma żadnych właściwości odżywczych. Dużo lepsze dla naszego organizmu będą oleje tłoczone na zimno. Wtedy zachowują wszystkie swoje wartości odżywcze, Omega-3, Omega-6, Omega-9 i mnóstwo witamin. Możemy pić je na surowo. Pamiętajmy jednak, że tak jak ze wszystkimi naturalnymi suplementami, nie będziemy mieli natychmiastowego efektu, takiego jakbyśmy łykali jakieś leki. Jeżeli będziemy przyjmować na przykład 1-2 łyżki oleju lnianego na czczo każdego dnia, to skutków możemy się spodziewać po dwóch, trzech miesiącach. To jest długi okres, w którym należy regularnie spożywać taki naturalny suplement. Podobnie jest z ziołami, one też nie od razu będą nam pomagać. Kupując olej lniany pamiętajmy, że powinien znajdować się w lodówce (jeśli jest poza lodówką, to znaczy że w jakiś sposób został utrwalony). Ostropest ma genialne właściwości obniżające poziom cholesterolu. Jeżeli codziennie będziemy spożywać 2-4 łyżki oleju z ostropestu, to za kilka miesięcy (wiadomo, że przy okazji powinniśmy jeść mniej tłusto i spożywać mniej mięsa) sprawi, że będziemy mieli bardziej oczyszczoną wątrobę, spadnie nam poziom cholesterolu, będziemy się czuli dużo lżej na żołądku. Ciekawy jest olej z pestek dyni, który warto spożywać szczególnie do sałatek. Polecany jest też przy artretyzmie i dla osób które mają problemy z nerkami.
Powinniśmy sobie wybrać jakiś olej, w zależności od tego co chcemy z naszym organizmem zrobić. Najzdrowszy w naszej szerokości geograficznej będzie olej lniany i warto go używać przez cały dzień, najlepiej jako dodatek do różnego rodzaju potraw (do dresingów sałatkowych, marynat, koktajli warzywnych czy jako dodatek do chłodnej zupy). Oleje trudniejsze w smaku, charakterystyczne, można używać na czczo, czyli olej z czarnuszki, olej z dyni czy z ostropestu. Od nich możemy zaczynać dzień. Bardzo popularny w kuchni azjatyckiej olej sezamowy, ma działanie rozgrzewające i oczyszczające, bardzo dobrze działa na stawy. Jeżeli kogoś bolą stawy albo ma ubytki chrząstek (na przykład w kolanach), to sposobem polecanym przez indyjskich joginów, jest smarowanie tych miejsc na noc olejem sezamowym. Jest to alternatywa do jedzenia żelatyny czy kolagenu, który miałby nam te kolana nawilżyć w jakiś sposób.
Oleje tłoczone na zimno przechowujemy w lodówce, nie smażymy na nich bo one mają niską temperaturę dymienia. Jeśli chcemy coś upiec, usmażyć, ugotować używamy oleju słonecznikowego, rzepakowego, może to być też olej kokosowy, albo ryżowy. Oleje tłoczone na zimno mają najwięcej wartości odżywczych spożywane na surowo!
Autor: Marlena Barasińska, Agnieszka Strzemińska /mf/
Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.
Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?
Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.
Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.