Wyniki badań Kanału Gliwickiego. Potwierdzono obecność złotych alg

fot. FB/Śląski Urząd Wojewódzki

Wyniki badań potwierdziły występowanie toksyn wytwarzanych przez tzw. złote algi. 

Testy próbek wody z III sekcji Kanału Gliwickiego zostały przeprowadzone w laboratorium Uniwersytetu Gdańskiego. Intensywny zakwit tzw. złotych alg powoduje zmętnienie wody, która z czasem zmienia kolor na złoto-brązowy. Na powierzchni wody obserwowany jest nalot, który do złudzenia przypomina plamy substancji ropopochodnych. 

Złote algi to rzadki gatunek jednokomórkowego fitoplanktonu, który na ogół występuje w wodach morskich, ale adaptuje się do warunków panujących w rzekach i jeziorach, więc może także występować w wodach śródlądowych. Jak ustalili naukowcy, organizmy wytwarzają toksyny pod wpływem nagłej zmiany warunków panujących w wodzie. W ten sposób zwalczają glony innych gatunków i zapewniają sobie przestrzeń do dalszego namnażania się. Wytwarzane substancje są także śmiertelne dla ryb i innych organizmów wodnych posiadających skrzela. 

W ostatnich dniach wyłowiono ponad 5 ton śniętych ryb z tamtego odcinka Kanału Gliwickiego tj. pomiędzy śluzami Rudziniec i Sławięcice. Sytuacja jednak się stabilizuje i pomór ryb ustępuje. Do poniedziałku włącznie wojewoda śląski zakazał korzystania z wody z tego odcinka kanału. 

Autor: Joanna Opas /rs/


Wiadomości regionalne