Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa z prezydentem Marcinem Krupą
20.10.2022
07:40:00

Posłowie zajmą się rządowymi projektami ustaw w sprawie dystrybucji węgla przez samorządy oraz zamrożenia cen energii elektrycznej.

Między innymi na ten temat rozmawiamy z prezydentem Katowic Marcinem Krupą. Pytamy także o stan miejskiej kasy, to w związku z wysokimi cenami energii a także o powiększeniu Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy.

[Piotr Pagieła] Państwa i moim gościem jest prezydent Katowic Marcin Krupa. Dzień dobry panie prezydencie.

Dzień dobry panie redaktorze. Witam wszystkich słuchaczy Radia Katowice.

Panie prezydencie, sprawa związana z ciepłem i ogrzewaniem, na początek. Dziś posłowie mają się zająć rządowym projektem ustawy w sprawie dystrybucji węgla przez samorządy. Projekt zakłada, że samorządy, te które będą chciały, będą mogły sprzedawać węgiel zakupiony wcześniej od spółek Skarbu Państwa po 1500 zł a sprzedawać go będą mogły za 2000 zł za tonę. Rozumiem, że Katowice są w pełni przygotowane do realizacji tej ustawy.

Tak, rzeczywiście. Ustawa, myślę bardzo konieczna, z punktu wiedzenia tego problemu przed którym stoimy, a więc kryzysu energetycznego, który nie tylko jest związany z problemami naszego kraju, ale i całej Europy, w związku z konfliktem na Ukrainie. Czy jesteśmy gotowi? Tak 50/50 trzeba powiedzieć. Nigdy wcześniej samorządy nie trudniły się tego typu działalnością. Dzisiaj widzimy tę potrzebę z racji potrzeb naszych mieszkańców. Nie możemy się odwracać tyłem, musimy stanąć do tego zadania, zresztą zawsze samorządy pomagały w tego typu działaniach sferze rządowej, i dzisiaj dokładnie tak samo będziemy działali. Będziemy musieli zorganizować całą logistykę dystrybucji tego węgla. Oczywiście zapytać naszych mieszkańców i zebrać wszystkie potrzeby na ten węgiel. Czy on będzie po 2000 zł to się dopiero okaże. Nie może być droższy niż 2000 zł. Chodzi o to żeby był bufor na pokrycie wszystkich kosztów związanych z kwestią ściągnięcia tego węgla, przechowania i rozdystrybuowania dla mieszkańców.

Czyli sugeruje pan, że to może być mniej niż 2000 zł.

To wszystko wyjdzie z obliczeń. Mam nadzieję, że tak będzie. Gorzej jeżeli wyjdzie drożej bo wtedy prawdopodobnie, jak to w życiu bywa, to samorząd będzie musiał znów dopłacić do tego procesu, ale oczywiście dobro mieszkańców ponad wszystko. Musimy mieć świadomość, że nie może być tak żeby ktokolwiek z naszych mieszkańców został bez paliwa, w szczególności na ten okres zimowy.

Na razie to ten samorząd będzie musiał za ten węgiel zapłacić, a pieniądze od rządu dostanie później. 

Już się to zaczyna klarować. To był jeden z naszych postulatów. W ubiegłym tygodniu byłem na spotkaniu z panem premierem Mateuszem Morawieckim. Bardzo wiele tematów zostało tam poruszonych i problemów związanych właśnie z dystrybucją węgla. Do większości tych naszych uwag pan premier się odniósł. Część z nich znalazło swoje odzwierciedlenie w przedmiotowej ustawie, ale przede wszystkim zależy nam na tym żebyśmy działali zgodnie z literą prawa i ta litera prawa właśnie powstaje.

Panie prezydencie zanim ta ustawa wejdzie w życie, to jakiś czas minie. Dziś pierwsze czytanie. Sejm musi tę ustawę uchwalić. Ona trafi do Senatu. Być może Senat wniesie jakieś poprawki, wtedy wróci do Sejmu, potem prezydent, więc jednak trochę czasu na to jest by się przygotować. 

Tak, jest jeszcze trochę czasu żeby się na to przygotować, ale trzeba mieć świadomość, że to nie jest prosty proces. To jest zupełnie coś nowego czym do tej pory się nie zajmowaliśmy jako samorządy. Na nas spoczywa duża odpowiedzialność za prawidłowość wykonania tej usługi dostarczania węgla dla naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że może uda nam się tutaj, co jest też zapisane w projekcie ustawy, dogadać z lokalnymi dystrybutorami, zarówno z tymi podlegającymi pod Skarb Państwa, jak również prywatnymi, aby nam pomogli w tym procesie bo taka możliwość istnieje.

Powiem tak: za darmo tego nie zrobią. Panie prezydencie, ceny energii -bo to druga ustawa, która będzie przedmiotem poselskich obrad na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu- 785 zł za MWh dla samorządów oraz podmiotów wrażliwych, to dużo czy mało?

Uważam, że to jest średnia cena. Dobrze, że udało się ustalić taką cenę po to żeby rzeczywiście nie obciążać zbytnio nas wszystkich, czyli mieszkańców cenami energii. Wiemy, że dzisiaj energia jest tym głównym elementem kosztotwórczym różnych usług, różnych produktów itd., itd. Bardzo dobrze się stało, że Sejm i rząd, przede wszystkim, podjął tę decyzję aby przygotować ten przedmiotowy projekt ustawy. Oczywiście jest to drożej niż do tej pory kupowaliśmy. My mamy jeszcze umowę podpisaną do końca roku 2023 gdzie ta cena jest o ponad połowę mniejsza za energię elektryczną. Mamy pewien okres bezpieczeństwa, ale później też nie wiemy co się stanie z cenami i nie wszystkie nasze podmioty miejskie tą cenę mają zagwarantowaną z tego wspólnego zakupu. Dla tych podmiotów jest to wielka ulga bo pamiętam jeszcze sprzed miesiąca otwarte oferty na obsługę na przykład basenów, w sensie zakupu energii elektrycznej, i tam cena za 1 MWh wynosiła około 2000 zł.

Wtedy pewnie rozważał pan możliwość zamknięcia, na jakiś czas, tych instytucji.

Jeszcze nie. Jeszcze mamy wyporność. Jeszcze nam to tak bardzo nie grozi. Przede wszystkim musimy myśleć o kwestiach oszczędnościowych i jak zaoszczędzić.

Właśnie. O tych oszczędnościach porozmawiajmy. Dzisiaj jadąc do pracy rano po godzinie 4:00, jadąc od Chorzowa, widziałem -powiem tak- ciemność w Katowicach. Oszczędzacie chociażby na miejskich latarniach.

Tak. Może ciemność to nie do końca dobre słowo.

Jasności nie było.

Faktycznie jest tak, że włączamy latarnie o 20 minut później i wyłączamy latarnie o 25 minut wcześniej, oszczędzając około 45 minut na dobę. To daje określoną wartość w milionach złotych liczoną, jeżeli chodzi o kwestię oszczędności energii elektrycznej, którą potrzebujemy na oświetlenie naszego miasta. Mniej więcej w ciągu roku około 14 mln zł na to wydajemy a jesteśmy w stanie o 1/3 tę kwotę obniżyć korzystając m.in. z takich rozwiązań. Również, z przykrością muszę stwierdzić, będziemy wyłączali wszystkie iluminacje budynków miejskich, tak by o 23:00 te wszystkie iluminacje były wyłączone aż do 5:00 rano, by znów jeszcze przed świtem, ponownie oświetlić i oczywiście po wschodzie słońca ponownie wyłączyć.

Oszczędności też w budynkach instytucji miejskich, czyli wyłączniki ruchowe na przykład, konieczność gaszenia świateł i wyłączania komputerów przy wyjściu z pracy?

Tak, to już od dawna mamy wprowadzone.

Jak znam życie nie wszyscy tego przestrzegają.

Oczywiście różnie to wygląda. Przede wszystkim to wymiana wszystkich źródeł światła na proekologiczne, niskoenergetyczne i jeśli są możliwości techniczne, do ograniczenia intensywności świecenia tak żeby rzeczywiście odczuć tę oszczędność, ale też pokazywać i być przykładem dla naszych mieszkańców, że jednak musimy oszczędzać energię elektryczną bo mamy naprawdę kryzys energetyczny, którego może jeszcze tak bardzo nie odczuwamy.

To oszczędności, na koniec, jeszcze jedne. Nie będzie miejskiego sylwestra w tym roku?

Tak. Rzeczywiście nie planujemy żadnych imprez sylwestrowych. Iluminacje świąteczne będą ograniczone, nie będzie tak, jak to było co roku. Musimy to wszystko zrozumieć. Musimy przeczekać i wytrzymać do normalności, która mam nadzieję, w najbliższym czasie powróci do nas. Bądźmy zawsze dobrej nadziei.

To na koniec jeszcze gratulacje bo Katowice zostały „Miastem Przyjaznym Inwestorom”, to jedna nagroda a druga „Miasto Przyjazne dla Biznesu” miesięcznika „Forbes”. Jak to się robi?

Przede wszystkim trzeba być otwartym na różne działania, które tworzą miastotwórczość, tworzą metropolitalność miasta. Tak jest też u nas. Mamy komórkę do spraw obsługi inwestorów. Mamy Rawę.Ink dla młodego biznesu. Staramy się stwarzać warunki proinwestycyjne w miastach bo dobre miasto, dobrze rozwijające się miasto, to takie w którym mamy dobrą pracę, w którym mamy dobre mieszkanie i w którym mamy możliwość spędzania wolnego czasu. To są moje trzy filary, których się zawsze trzymam i ci którzy mnie znają mogą powiedzieć, że powtarzam to jak mantrę.

I tu stawiamy kropkę. Marcin Krupa prezydent Katowic był gościem Radia Katowice. Dziękuję bardzo.

Bardzo serdecznie dziękuję i do usłyszenia.Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA