Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z komendantem Jackiem Kleszczewskim
21.10.2022
07:50:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Rozpoczął się sezon grzewczy a to oznacza więcej pracy dla strażaków. 

Jesień to czas, gdy częściej niż zwykle muszą interweniować z powodu zatrucia tlenkiem węgla, ale także z powodu pożarów wywołanych w wyniku dogrzewania mieszkań. Z nadbrygadierem Jackiem Kleszczewskim, śląskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, rozmawia Piotr Pagieła.

[Piotr Pagieła] Gościem Radia Katowice o poranku jest śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Jacek Kleszczewski. Dzień dobry panie generale.

Dzień dobry panie redaktorze. Witam wszystkich radiosłuchaczy.

Panie generale z początkiem października w Polsce oficjalnie rozpoczął się sezon grzewczy, to oznacza że pojawi się czad. W zasadzie to on już się pojawił, bo chociażby w miniony weekend w Polsce zatruło się 15 osób, jedna zmarła i to w Rybnej, w naszym województwie. To jest gaz, z którym zmagacie się co roku szczególnie w sezonie grzewczym, ale nie tylko.

Tak, z tym problemem spotykamy się cyklicznie. Jest coraz lepiej, chciałbym uspokoić, mamy coraz mniej ofiar śmiertelnych. Na ten moment mamy tylko  pięćdziesiąt kilka zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. Myślę, że nasza ciężka praca edukacyjna, informacyjna, którą prowadzimy na różnych poziomach z seniorami, z dziećmi w szkołach, przynosi efekty. Rozdawanie czujek, które są montowane w miejscach gdzie są elementy grzewcze, pomagają w tym, że wcześniej jest wykrywana ta emisja i my możemy zadziałać.

Panie generale, czujka to jest urządzenie które wykrywa, ale ważna jest świadomość mieszkańców tego, że przestarzała kuchenka gazowa, czy tzw. Junkers, czy niewłaściwa wentylacja, to w zasadzie już dwa kroki do zatrucia.

Ważna jest ta świadomość. Ważne żeby zapraszać do siebie kominiarzy, którzy potrafią sprawdzić profesjonalnie drożność przewodów kominowych, drożność wentylacji. O tym trzeba powiedzieć, że często po wymianie okien na nowe, zapominamy że powietrze musi do naszych mieszkań docierać, żeby były kratki wentylacyjne i żeby były one drożne. Kominiarze opowiadają o sytuacjach, w których mieszkańcy zaklejają te kratki żeby, po prostu, było im cieplej w mieszkaniach. To są błędne decyzje, które później skutkują ofiarami śmiertelnymi albo pobytem w szpitalu.

W tych nowych oknach są takie opcje. Wystarczy po prostu przekręcić jedną śrubkę i jest mikrowentylacja.

Trzeba mieć świadomość tego, że jest taka możliwość. Pamiętać o tym, żeby przewietrzać swoje mieszkania po nocy, żeby świeże powietrze miało dostęp, żebyśmy dobrze się czuli.

Panie generale czad to jeden problem, ale drugi problem, który macie w sezonie grzewczym, to jest dogrzewanie mieszkań różnymi dziwnymi metodami. Wyczytałem, że w państwach europejskich influencerzy proponują ceramiczne doniczki-odgrzewacze. Kilkanaście a nawet kilkadziesiąt takich trzeba żeby ogrzać pokój. Jedna wystarczy żeby spalić mieszkanie.

Niestety kreatywność jest bardzo powszechna i zdarzają się takie sytuacje, że ktoś próbuje na własną rękę eksperymentować, tworzyć jakiś nowy projekt grzewczy, ale my tego nie polecamy. Skupmy się na tym co jest dostępne w naszym otoczeniu, w sklepach, montowane przez profesjonalistów.

Ale zwykła farelka też może spowodować pożar i tragedię.

Nieumiejętne korzystanie z jakiegokolwiek urządzenia elektrycznego powoduje, że możemy wokół siebie wywołać pożar. Zostawiając bez nadzoru taką farelkę przykrytą jeszcze, nie daj Boże, ręcznikiem który ma tam wyschnąć, powoduje sytuację która tylko może wywołać pożar. Nie jest to bezpieczne.

Takich sytuacji jest jednak sporo.

Jest taka bezmyślność. Zdarza się niestety. Myślę, że to jest jednak marginalna ilość takich przypadków, ale niestety się zdarzają. Jesteśmy różnorodnym społeczeństwem.

Można powiedzieć, że wystarczy pomyśleć żeby uratować życie.

Tak, wreszcie pomyśleć. O nasze bezpieczeństwo najlepiej zadbamy my. Musimy mieć świadomość tego co nas otacza, jak używać tych urządzeń, jak się zachowywać w trudnych sytuacjach. Jeśli mamy tę wiedzę, to z pewnością damy radę zapobiec sytuacjom krytycznym.

O nasze bezpieczeństwo dbają też strażacy. Ostatnio otrzymaliście 10 nowych pojazdów. To pojazdy specjalistyczne. Jeden z nich to pojazd z 68-metrowym podnośnikiem, czyli krótko mówiąc mieszkańcy najwyższych kondygnacji, albo pracujący na najwyższych kondygnacjach biurowców, w województwie śląskim mogą czuć się pewniej.

Bardzo się cieszę z tego zakupu ponieważ poprzednik był już leciwy, który będzie zastąpiony. Ten podnośnik będzie znajdował się w Chorzowie. Ma obszar roboczy 68 metrów i to jest, w znakomitej większości, wysokość  która zabezpiecza większość obiektów na terenie województwa śląskiego. Jesteśmy przygotowani do tego żeby profesjonalnie nieść pomoc. Sami strażacy -są coraz nowocześniejsze te urządzenia którymi się posługujemy- nabierają coraz lepszych umiejętności. Będą mogli jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców województwa śląskiego.

To jeszcze jeden wóz, który otrzymaliście. To wóz do usuwania i diagnozowania skażeń m.in. radiologicznych czy nuklearnych. To w dobie tego co się dzieje za naszą wschodnią granicą i ataków Rosjan na okolice elektrowni atomowych również pojazd, który również może się przydać. Oby się nie przydał.

Te zakupy były planowane jeszcze przed możliwością, czy w ogóle wyobraźnią, że wojna może wybuchnąć. To jest świadome i odpowiedzialne podejście do bezpieczeństwa. Obecnie, przez te kilka lat, rząd cały czas inwestuje nie tylko w pojazdy w Ochotniczych Strażach Pożarnych, o czym już mówiliśmy, ale w Państwowej Straży Pożarnej również. Te zakupy ostatnio, o których pan wspomniał, to jest 27 milionów wydatkowanych tylko na 10 pojazdów. To buduje wyobraźnię. Ten pojazd, o którym pan mówi, jest doskonałym sprzętem do tego żeby wykrywać zagrożenia nie tylko radiologiczne. On posiada tam bazę siedmiuset substancji chemicznych. Mamy tam doskonały sprzęt diagnozujący. Oczywiście, w międzyczasie, szkolimy ludzi którzy musza umieć wykorzystać możliwości tych narzędzi.

A propos szkoleń, to na Jasnej Górze pojawiły się wozy strażackie. To na szczęście tylko ćwiczenia. Biorąc pod uwagę to, że kiedyś doszło do pożaru w klasztorze jasnogórskim, o ile dobrze pamiętam to była biblioteka klasztorna, to takie ćwiczenia absolutnie są niezbędne bo miejsce jest szczególne a więc i sposób prowadzenia akcji musi tam być szczególny.

W naszym systemie zabezpieczenia mamy cykle szkoleń w obiektach bo gdyby nie poznać tych obiektów odpowiednio wcześniej, nie znać ich kubatury, rozmieszczeń, topografii w tych miejscach, to trudno byłoby nam prowadzić akcję. Cyklicznie w różnych miejscach, to nie tylko Jasna Góra, prowadzimy szkolenia zapoznawcze żebyśmy wiedzieli, jak się przemieszczać, gdzie znajdują się miejsca czerpania wody, hydranty, gdzie znajdują się  punkty krytyczne, w których może zaistnieć pożar. Po to są takie ćwiczenia.

Na koniec naszej rozmowy życzę strażakom i tym zawodowym, i ochotnikom, jak najmniej pracy, choć nie wiem czy te życzenia się spełnią.

Bardzo dziękuję. To byłoby coś doskonałego gdybyśmy już nie mieli pracy. Wtedy wszyscy czuliby się bezpieczni i byliby bezpieczni.

Nadbrygadier Jacek Kleszczewski, śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej był o poranku gościem Radia Katowice. 

Dziękuję panu. Miłego dnia życzę państwu.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA