Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prezesem Piotrem Ornowskim
04.11.2022
07:40:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Za miesiąc nasza rozgłośnia, 4 grudnia, Polskie Radio Katowice obchodzić będzie 95. urodziny. 

O rocznicowych dębach, gali w siedzibie NOSPR-u, dniu otwartym radia i innych atrakcjach z prezesem Radia Katowice, redaktorem naczelnym Piotrem Ornowskim rozmawia Piotr Pagieła.

 

[Piotr Pagieła] Kłaniam się Państwu. Nie wiem jak zacząć naszą rozmowę. Zazwyczaj przedstawiam tak: gościem Radia Katowice jest dzisiaj…, a w zasadzie dzisiaj gościem Radia Katowice jest gospodarz Radia Katowice, Prezes Zarządu, Redaktor Naczelny, Piotr Ornowski. Dzień dobry panie prezesie.

Dzień dobry. Dziękuję za zaproszenie panu redaktorowi.

Bardzo nam było miło zaprosić. Panie prezesie muzycznie zacznijmy. Czerwone Gitary śpiewają „za miesiąc matura”, my moglibyśmy zaśpiewać: za miesiąc jubileusz.

No tak, najpierw jest już „za rok”, ale potem „za miesiąc”, a potem… Nie chcę wracać do tej piosenki bo niezbyt miło ona prognozuje. Przede wszystkim porozmawiajmy sobie, jak Piotr z Piotrem, bo znamy się wiele, wiele lat.

Ponad 30.

Właśnie. Piotrze, Państwo doskonale o tym wiedzą, że obchodzimy nasz 95. jubileusz. Jesteśmy jedną z najstarszych rozgłośni radiowych w Polce. Rozpoczęliśmy w Barbórkę w 1927 roku i ten kulminacyjny punkt obchodów jubileuszu Radia także zaplanowaliśmy właśnie w Barbórkę, 4 grudnia. To będzie niedziela. Mamy nadzieję z wieloma słuchaczami Polskiego Radia Katowice się spotkać.

To będzie wielka gala w NOSPR-ze.

Tak. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w repertuarze filmowym pod batutą Adama Sztaby a potem Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. My mamy dla Państwa zaproszenia na to wydarzenie czwartogrudniowe, nasze jubileuszowe. Będziemy te zaproszenia rozdawać. Jest ich dużo, naprawdę dużo więc mam nadzieję, że z wieloma słuchaczami naszego Radia będziemy mieli okazję się spotkać oko w oko, ucho w ucho, właśnie w NOSPR-ze. To za miesiąc przypominam. Zaledwie 30 dni.

Nieco wcześniej, 27 listopada (to niedziela), jest Urodzinowy Dzień Otwarty w Radiu Katowice, czyli nie dość, że będzie można nas usłyszeć, to jeszcze będzie można nas zobaczyć. 

Bardzo napięty czas przed nami. Ja może wrócę do przeszłości. Zasadziliśmy na 95-lecie Radia Katowice 95 dębów. Jak wiem do wielu słuchaczy te dęby, certyfikowane przez nas,  trafiły. Będziemy -mam nadzieję, że do następnego jubileuszu, powiedzmy do 100-  sprawdzać, jak dęby Państwu się przyjęły i jak pięknie nam rosną. Państwo w ten sposób pamiętają o nas, o Radiu Katowice. Dziękujemy za włączanie się we wszystkie nasze wspólne akcje. Końcówka listopada jest rzeczywiście bardzo napięta, bo 25 listopada „Historia radia w II Rzeczpospolitej” – wystawa organizowana przez IPN u nas, w Galerii „Na żywo”, w Radiu Katowice. Dzień później koncert zespołu PUTONROCK, który warto zobaczyć na żywo u nas w Studiu Koncertowym, albo za pośrednictwem mediów społecznościowych. Może bardziej nowych mediów bowiem wszystko to, co się dzieje w naszym Studiu Koncertowym, my transmitujemy. Wreszcie, 27 listopada Otwarty Urodzinowy Dzień Radia Katowice, od 10:00 do 17:00 czekamy na Państwa, tu na rogu ulic Ligonia i Królowej Jadwigi, w siedzibie Radia. Czekają nasi dziennikarze, czekają ci wszyscy, którzy nie wyobrażają sobie życia bez Radia, czyli my. Wiem, że wzorem lat ubiegłych, Państwo nie zawiodą i gromadnie zjawią się w naszej rozgłośni.

Panie prezesie, Piotrze drogi, gdyby Stanisław Ligoń, którego postać siedzi na ławeczce przed Radiem mógł ożyć, wstać i wejść do rozgłośni, to zdziwiłby się że jesteśmy aż tak nowocześni.

Mam nadzieję, że byłby z nas dumny. Radio Katowice to wizytówka polskiej radiofonii, mówię to bez chwili zawahania. Mamy nie tylko superprofesjonalny sprzęt, ale rozwiązania techniczne, których mogłaby nam pozazdrościć niejedna rozgłośnia, nawet nie w kraju, ale i za granicą. To znakomity zespół. To wspaniała atmosfera z czego ogromnie się cieszę. To wszystko będą Państwo mieli okazję zobaczyć, jeśli zechcą, 27 listopada podczas Dnia Otwartego naszego Radia. Czekamy na Państwa. Bądźcie z nami każdego dnia, bądźmy blisko. Staramy się być jak najbliżej Państwa. Wiele pokoleń radiowców -95 lat to jednak wiek-, tych którzy żyli tym co w tym Radiu się dzieje, tak jak my żyjemy dniem dzisiejszym, ale myślmy o jutrze. Proszę Państwa przed nami kolejne, poważne wyzwania podczas których, mamy nadzieję, nie zawiedziemy Państwa. Będziemy blisko, staramy się za każdym razem być, jak najbliżej Państwa, stąd nasze programy tzw. „rozszczepialne”, czyli w Częstochowie, w Bielsku, w Aglomeracji. Będziemy starali się tych lokalnych programów produkować jak najwięcej po to właśnie by informować lokalne społeczności o tym co się u nich dzieje, by informować co ich boli, by być po porostu z Państwem, bo Radio Katowice to przyjaciel. My towarzyszymy Państwu przez całą dobę. Jest wielu takich, którzy z Radiem Katowice zasypiają, przy Radiu Katowice się budzą. Przypomnę, że jesteśmy chyba jedyną rozgłośnią, która nadaje program przez 24 godziny z „żywym człowiekiem”. Mamy prowadzących programy wieczorne, nocne, do których można zadzwonić, z którymi można porozmawiać, a wiem z doświadczenia bo sam kiedyś takie programy prowadziłem, że to bardzo potrzebne wielu tym, którzy nie śpią z różnych powodów. Dziękujemy, że Państwo jesteście z nami. Mamy najliczniejsze audytorium w kraju. Jesteśmy największą rozgłośnią regionalną Polskiego Radia i mamy najlepszych Słuchaczy.

Jeszcze na koniec o nas porozmawiajmy, o nas o pracownikach bo ktoś kiedyś powiedział, że radio to jest nieuleczalna choroba, na którą choruje się od pierwszego wejścia do tego budynku aż niektórzy do emerytury, a niektórzy do śmierci.

Tak. Ja kiedyś mówiłem, że kto przyszedł do radia, do tego Radia, naszego, do Radia Katowice, to w zasadzie ma dożywocie, bo tylko nieliczni decydują się na inne zawodowe kroki. Tu jest po prostu dobrze proszę Państwa, ale to tak o sobie mówić nie jest zręcznie, więc teraz będę przez chwilę prezesem. Ja jestem dumny proszę Państwa z ludzi, z którymi mam zaszczyt pracować w tym Radiu i dowody tego, że jest nam wzajemnie dobrze, widoczne są każdego dnia. Jeden z gości przychodząc do Radia spytał: Kiedy tu było malowanie? Dlaczego malowanie? – myślałem, że taka potrzeba. Bo tu wszyscy tacy uśmiechnięci chodzą i jest tak jasno. Oczywiście, może to trochę na wyrost bo zawsze może być lepiej, ale mamy nadzieję, że spełniamy Państwa oczekiwania, w końcu Państwo jesteście najważniejsi. My jesteśmy dla Państwa, a to że jest nam tu dobrze i dobrze z Państwem, to już zupełnie inna sprawa.

Piotr Ornowski, Prezes Zarządu, Redaktor Naczelny Polskiego Radia Katowice był o poranku, i znów mam problem…

…przepytywany przez Piotra Pagiełę.

To była nasza Rozmowa Dnia. Dziękuję ci bardzo Piotrze. I co, 100 lat to za mało?

Tak, ale mam nadzieję, że 100 lat zaśpiewamy za 5 lat. Wspólnie. Czego Państwu i nam tutaj życzę.

Dziękuję bardzo.

Dziękuję bardzo.




Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA