Początek roku z minister edukacji

— Do 2017 roku uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą dostawali bezpłatne podręczniki szkolne — poinformowała podczas inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 1 w Czerwionce-Leszczynach, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

W tym roku tylko pierwszoklasiści otrzymali bezpłatny podręcznik "Nasz elementarz", a także na każde dziecko rozpoczynające naukę w pierwszej klasie przewidziano 50 zł dofinansowania do zakupu ewentualnych ćwiczeń czy podręcznika do nauki języka obcego, dodała minister edukacji.


Joanna Kluzik-Rostkowska podkreśla, że to także sposób na uporządkowanie rynku wydawców podręczników szkolnych. Obecnie toczone jest postępowanie w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy przypadkiem nie doszło między wydawcami do zmowy cenowej.


To nie jedyna zmiana, jaka czeka szkoły w tym roku szkolnym. Po raz pierwszy bowiem obowiązkowo rozpoczęły naukę sześciolatki urodzone w pierwszej połowie roku. Wcześniej taką decyzję podejmowali rodzice.

Lekcje pierwszoklasistów od tego roku szkolnego będą bez siedzenia w ławkach i tradycyjnych 45 minut. Ocena kompetencji ucznia nastąpi dopiero po trzeciej klasie. O rewolucyjnych zmianach poinformowała Minister Edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Minister zaznaczyła, że tak zmieniono przepisy prawa, by nauczyciel miał więcej swobody w prowadzeniu lekcji i tym samym mógł dobrać ich charakter do ogólnego poziomu uczniów.


Do 2017 roku wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli darmowe podręczniki szkolne.

Autor: Joanna Opas