Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Rocznica porozumień jastrzębskich
03.09.2014
18:18:00

fot. Ryszard Stotko

34 lata temu podpisano Porozumienia Jastrzębskie. W dzisiejszych uroczystościach upamiętniających to wydarzenie weźmie udział przewodniczący Komisji Krajowej Solidarności Piotr Duda.

Dokument podpisano w kopalni Manifest Lipcowy – obecnie Zofiówka. Potwierdzono w nim ustalenia zapisane w Porozumieniu Gdańskim, a także zniesiono 4-brygadowy system pracy w górnictwie, który oznaczał konieczność pracy 7 dni w tygodniu. W Jastrzębiu udało się wywalczyć także wolne soboty i niedziele. Przedstawiciele rządu zgodzili się też na realizację szeregu postulatów o charakterze socjalnym, m.in. na wpisanie pylicy płuc do wykazu chorób zawodowych.

Alojzy Pietrzyk, jeden z liderów protestu w Jastrzębiu mówi, że jednak nie wszystko w Polsce się udało.


Podczas dzisiejszych uroczystości rocznicowych w Jastrzębiu wręczone zostały nadane przez Prezydenta RP "Krzyże Wolności i Solidarności" oraz Certyfikaty Honorowe "Człowiek Wolności i Niepodległości". Były premier Jan Olszewski był jednym z wyróżnionych. Wprawdzie ze względu na stan zdrowia nie mógł przybyć na uroczystość, ale w przekazie telefonicznym pozdrowił zebranych i podziękował za wyróżnienie. Sędziwy polityk stwierdził, że droga do pełnej wolności jest jeszcze przed nami.


Starosta podhalański Andrzej Gasienica-Makowski został wyróżniony jako jeden z ludzi "Wolności i Solidarności".


Podhalański Starosta podkreślił wagę dialogu i porozumienia wśród Polaków.


Podczas uroczystości rocznicowych w Jastrzębiu, prezydencki doradca ds. społecznych, Jan Lityński, wręczając przyznane przez Prezydenta RP "Krzyże Wolności i Solidarności" powiedział, że pamięć jest niezwykle ważna dla narodu.


Według Lityńskiego, który wspierał strajkujących robotników Śląska, jako jeden z doradców, nadrzędnym celem dawnych działaczy opozycji powinno być współdziałanie dla dobra Polski, choć czasem związani są z różnymi kręgami politycznymi.


Działacze podkreślali podczas uroczystości, że postulaty robotników wciąż nie zostały zrealizowane, a z wywalczonej ćwierć wieku temu wolności nie wszyscy mogą korzystać w równym stopniu. Szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz, zaapelował do wszystkich górników ze wszystkich spółek węglowych o solidarność.

— Nie wierzcie mediom mówiącym, że to Solidarność jest odpowiedzialna za obecną zapaść górnictwa. Gdyby nie Solidarność i inne związki zawodowe, co najmniej połowy górnictwa i przemysłu na Śląsku już by nie było — podkreślał działacz.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił z kolei uwagę na rosnące rozwarstwienie społeczeństwa, także na Górnym Śląsku.

Organizatorem dzisiejszych uroczystości było Stowarzyszenie Pamięć Jastrzębska.

Porozumienie Jastrzębskie, to jedno z czterech porozumień zawartych przez władze PRL ze strajkującymi robotnikami z Pomorza oraz Śląska i Zagłębia na przełomie sierpnia i września w 1980 roku.

Autorzy: Łukasz Kałuża, Jacek Filus


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA