Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z dr n. med. Grzegorzem Hudzikiem
31.01.2023
07:40:00

W styczniu spada liczba osób chorujących na grypę i infekcje grypopodobne w naszym regionie, jednak czy jest szansa, by ta malejąca tendencja się utrzymała? O to pytamy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach Grzegorza Hudzika. 

Rozmawiamy także o krakenie - czyli najnowszej wersji wirusa Sar-CoV2. Nie zabraknie także pytania o kontrole miejsc, w których przebywają odpoczywające na feriach dzieci i młodzież.

Moim gościem jest Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach dr Grzegorz Hudzik. Dzień Dobry.

Dzień dobry panu. Dzień dobry państwu.

Dziś pytamy słuchaczy co im się ostatnio najtaniej udało kupić panie doktorze.

Trudno powiedzieć bo raczej sumaryczne rachunki płacę, ale wydaje mi się, że w dalszym ciągu chyba warzywa powinny być jednak najpierwszym miejscu.

Choć niekoniecznie biorąc pod uwagę na przykład, że 1 kg marchwi kosztuje 4 zł, ale to nie o tym będziemy rozmawiać choć jedzenie warzyw i owoców może mieć działanie profilaktyczne w kontekście grypy na przykład.

Oczywiście. Dobrze zbilansowana dieta absolutnie służy naszemu organizmowi także w dostarczaniu niezbędnych składników zarówno mineralnych, jak i witamin. Absolutnie sprzyja.

O grypie za chwilę. Chciałbym zacząć od ferii. Dla uczniów w województwie śląskim ferie już się skończyły co nie oznacza, że ferie w Polsce się zakończyły, bo teraz kolejne województwa, za dwa tygodnie następne. To dla sanepidu dodatkowe obowiązki, dodatkowa praca?

Jest to praca jak co dzień. Każdy obiekt, który został wyznaczony jako obiekt wypoczynku zimowego dla dzieci, młodzieży podlega kontroli. Kontroli czy spełnia warunki sanitarne, czy dzieciaki są prawidłowo żywione, czy warunki lokalowe w których przebywają nie są zagęszczone. Mieliśmy kilka zgłoszeń od rodziców zaniepokojonych warunkami, w dwóch przypadkach potwierdziły się te doniesienia i przypuszczenia rodziców, że coś jest nie tak niemniej jednak ferie minęły zdrowo i bezpiecznie.

Nie było masowych zatruć salmonellą?

Na szczęście nie. Były oczywiście drobne zatrucia natomiast nie było takich dużych ognisk, które spędzałby nam sen z powiek.

Krótko mówiąc ocenia pan ferie zakończone w województwie śląskim jako bezpieczne?

Tak, ferie można powiedzieć były bezpieczne i zdrowe.

Panie doktorze, zdrowe. O grypie zaczęliśmy i o profilaktyce grypy. O szczepieniach porozmawiamy za chwilę. Jak to jest z tą grypą bo podobno mamy tendencje opadającą jeśli chodzi o wykres zakażeń grypy i infekcji grypopochodnych. Raport z zeszłego wtorku sanepidu śląskiego mówi o ponad 25 tysiącach zachorowań na grypę. To było o 7 tysięcy mniej niż tydzień wcześniej. 9 700 zachorowań dotyczyło dzieci do lat 14. Zmarło dwóch pacjentów. Do szpitali trafiło blisko 200 osób. Wiem, że pan ma już orientacyjne dane za ten tydzień który się skończył.

Tak, dziś będziemy publikować rzeczywiste dane, one są sumowane, natomiast ta tendencja spadkowa utrzymuje się chwała Bogu. Ilość zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy spada z 90 do 80 przypadków. Jest to oczywiście powód do zadowolenia, do bacznego obserwowania trendu z jakim występuje grypa, niemniej jednak cały czas są te zachorowania i co najgorsze są zgony osób, które w pełni zdrowia dotknięte chorobą niestety miały tak ciężki przebieg grypy, który skończył się zgonem. Niestety to były osoby które nie szczepiły się.

Osoby w sile wieku i niechorujące? 

Niechorujące do tej pory, nie mające żadnych przewlekłych schorzeń towarzyszących.

Panie doktorze, podczas naszych dwóch ostatnich rozmów mówiliśmy o grypie i wtedy mówił pan, że szczyt zachorowań przypada na przełom lutego i marca. Podtrzymuje pan tę opinię?

Wieloletnie obserwacje wskazują że, tak. Epidemia przebiega w kilku takich fazach: faza narastania, faza szczytowa, potem jest tzw. plateau, potem jest spadek. Jeszcze nie możemy mówić o całkowitym odwrocie grypy. Ona w dalszym ciągu nam towarzyszy. W województwie śląskim mamy dobrą sytuację bo tendencje spadkowe odnotowujemy. Jesteśmy na około piątym miejscu w tej chwili w kraju jeżeli chodzi o ilość przypadków, ale są województwa gdzie te szczyty zachorowań jeszcze są przed nimi.

Pan minister Adam Niedzielski w dzisiejszym wywiadzie dla jednego z portali na pytanie czy przez Polskę przeszła potrójna epidemia powiedział: „można tak właśnie powiedzieć”. Przez województwo śląskie też. 

Ona przechodzi w dalszym ciągu. To nie jest tak, że pozbyliśmy się i to jest odcięcie, i mamy stan zerowy. Cały czas towarzyszą nam wirusy grypy, towarzyszy wirus paragrypy i oczywiście COVID, który nam spędzał sen z powiek i w dalszym ciągu stanowi przyczynę istotnych schorzeń.

Zostańmy jeszcze na chwilę przy grypie. Czytałem taką opinię jednego ze specjalistów, który powiedział, że po feriach w związku z tym że dzieci wrócą do szkoły, to okaże się, że znów będziemy mieli wzrost.

Ta przerwa dwutygodniowa spowodowała siłą rzeczy pewnego rodzaju izolację społeczności dzieciaków i niewykluczone, że przy braku zachowania reżimu sanitarnego a przede wszystkim przy niskiej wszczepialności, ta grypa będzie się panoszyć w dalszym ciągu.

No to o COVID-19 porozmawiajmy bo on jest, był i będzie. 

Prawdopodobnie będzie tak, jak z wirusem grypy, że rozpanoszył się niestety w naszym środowisku. Wiemy, że w tej chwili dominuje wariant Omikron. Oczywiście tych podtypów i podlinii mamy bardzo dużo BA5.1, BF.7, BQ.1 i oczywiście ten którego obawiamy się najbardziej z doniesień medialnych – „kraken” czyli XBB.1.5.

On już jest?

Jest. Mamy 7 przypadków do tej pory zdiagnozowanych w kraju, 1 został zdiagnozowany u nas w laboratorium w wyniku sekwencjonowania genomu, dotyczy obywatela Małopolski.

Pan minister Niedzielski -znowu się na niego powołam- mówi, że ta odmiana wirusa jest bardziej transmisyjna, ale nie powoduje ciężkiego przebiegu choroby w zdecydowanej większości przypadków. 

Ja również za panem ministrem i za panem profesorem, który zajmuje się  na co dzień tym zagadnieniem, powiem, że tak. Większa zakaźność, czyli inaczej mówiąc wirus wykorzystuje wszelkie swoje atuty żeby przeżyć. Staje się mniej dotkliwy jeżeli chodzi o skutki zdrowotne, natomiast zwiększa swój zasięg poprzez atakowanie populacji, która do tej pory bądź chorowała -bo zdarzają się przypadki reinfekcji- i niestety również osób które były zaszczepione. Wskazuje to,  że szczepionka którą mamy, też powinna być w przyszłości modyfikowana, podobnie jak szczepionka przeciwko grypie.

Można tak powiedzieć, że te 3-4 dawki, które przyjęli niektórzy, to psu na budę?

Absolutnie nie. To jest złe twierdzenie dlatego, że dane kliniczne i obserwacje wskazują na to, że u osób które przyjęły dawki szczepionki, manifestacja objawów klinicznych jest zdecydowanie bardziej łagodna, inaczej mówiąc łagodniej przechodzą nawet jeżeli dotyczy to tej wersji „krakena”.

Ale i tak się szczepimy coraz słabiej.

Coraz słabiej, ale dzięki doniesieniom medialnym w pewnym sensie afera związana z Omikronem, w ogóle z COVID-em, zaczęła przygasać z chwilą…

pojawienia się grypy. 

Pojawienia się grypy, zmniejszenia ilości testowania. Dostajemy materiał do badań głównie ze szpitali gdzie trafiają te osoby, które wymagają hospitalizacji, potrzeby udzielania pomocy przy ciężkim przebiegu. Stąd możemy identyfikować jakie są to warianty Omikrona, ale pamiętajmy, że on w środowisku w dalszym ciągu jest.

Po „krakenie” będzie kolejna mutacja pewnie?

Oczywiście, że tak bo biologia nie znosi pustki, a on żeby przeżyć musi znaleźć wrażliwe osobniki.

Dr Grzegorz Hudzik szef śląskiego sanepidu był o poranku gościem Radia Katowice. Dziękuję bardzo i zdrowia życzę.

Dziękuję. Dużo zdrowia i dużo rozsądku oczywiście.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA