Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak korzystać z usługi Twój e-PIT?
24.02.2023
10:58:00

15 lutego rozpoczął się czas składania rocznych zeznań podatkowych.

Od tego dnia można korzystać z usługi "Twój e-PIT", czyli można sprawdzić, jaką propozycję zeznania podatkowego przygotowała dla nas Krajowa Administracja Skarbowa. Właściwie wszystko wygląda dokładnie tak samo, jak w ubiegłym roku. Warto jednak o pewnych sprawach przypomnieć, choć... jeśli komuś naprawdę nie chce się w tej materii nic robić, to po prostu nie musi. Przy okazji, niestety, pozbędzie się także prawa do przekazania półtora procent swego podatku określonej organizacji pożytku publicznego. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się wejść w zeznanie w usłudze "Twój e-pit", to czy musi podążać do końca je zatwierdzić? Z ekspertami Krajowej Administracji Skarbowej rozmawia Józef Wycisk.



Jak możemy złożyć zeznania podatkowe? Z jakich ulg możemy skorzystać? Do kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe i co daje nam pewność, że zrobiliśmy to prawidłowo? - wyjaśniają Manuela Hombek i Anna Hanke-Hetmaniak z katowickiej Izby Administracji Skarbowej.

Od połowy lutego możemy skorzystać z usługi "Twój e-PIT", ale nie jest to jedyna możliwość złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Zachęcamy do skorzystania z usługi "Twój e-PIT", ponieważ to zeznanie czeka tam już na nas gotowe. W dalszym ciągu można składać zeznanie tradycyjnie w wersji papierowej bądź osobiście w Urzędzie Skarbowym wrzucając do urny, albo nadając na poczcie. Podatnik ma również możliwość przesłania zeznania w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu e-Deklaracje (jest skierowane dla przedsiębiorców, którzy prowadzą prowadzących działalność gospodarczą).

Musimy bardzo starannie sprawdzać czy my faktycznie jesteśmy na tej stronie internetowej, na której chcieliśmy być.

Uczulamy, bo są różne strony, które do złudzenia przypominają naszą. "Twój e-PIT", czyli właściwie cały e-Urząd Skarbowy, znajdziemy na stronie podatki.gov.pl, to jest nasza strona, bezpieczna.

Kto może skorzystać z tej usługi? Niestety ona jeszcze nie jest dla wszystkich. 

Podobnie jak w latach poprzednich, w usłudze "Twój e-PIT" wstępnie czekają na nas zeznania PIT-37 (czyli ten najbardziej popularny formularz, w którym rozliczamy na przykład dochody z pracy) i PIT-38 (czyli ten, jeżeli osiągamy jakieś dochody na przykład z gry na giełdzie). Te dwa zeznania właściwie są gotowe do złożenia.  W "Twój e-PIT" znajdziemy też PIT-36 i PIT-28 dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ale znajdziemy tam zaliczki, jeżeli takie wpłacaliśmy w ciągu roku. Te dwa ostatnie zeznania, czyli PIT-36 i PIT-28, będziemy musieli uzupełnić o swoje przychody i ewentualnie o odliczenia, które nam przysługują.

Wielu czeka aż wszystkie dokumenty PIT-11, na które czekają, w końcu do nich dotrą w formie papierowej i dopiero potem podejmuje się złożenia swojego zeznania. Czy warto tak robić? Czy już teraz można poprawić, sprawdzić swoje zeznanie nawet jeśli nie dostaliśmy  wszystkich tzw. PIT-11?

Jeżeli będziemy chcieli skorzystać z tego wstępnie przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową zeznania, to nie potrzebujemy informacji wszystkich o dochodach które osiągnęliśmy. Żeby zalogować się do systemu będziemy musieli podać przychód przynajmniej z jednej takiej informacji.

W jakim czasie otrzymamy nadpłatę podatku?

Podatnicy, którzy składają zeznania podatkowe w formie elektronicznej, czyli na przykład korzystają z usługi "Twój e-PIT", otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni. Ci, którzy zdecydują się na wersję tradycyjną, poczekają na nadpłatę do 3 miesięcy.

Jakie ulgi nadal obowiązują?

Większość ulg jest taka sama, jak w latach poprzednich. Nadal obowiązuje ulga rehabilitacyjna, jest to odliczenie od dochodu, podatnicy mogą dokonać tego odliczenia w swoim zeznaniu podatkowym, jeżeli spełniają określone kryteria wynikające z ustawy o podatku dochodowym, czyli osoba powinna mieć orzeczony stopień niepełnosprawności, jeżeli na przykład jej celem  jest odliczenie od podatku wydatków na zakup leków, to nadwyżka powyżej 100 zł stanowi podstawę do odliczenia. W tym roku pojawiły się nowe ulgi, jest to na przykład ulga dla pracującego seniora i ulga, która jest przewidziana dla osób które wychowują czworo lub więcej dzieci. Nowością, która jest w tym roku, jest odliczenie składek na związki zawodowe, jeżeli zdecydowaliśmy się u pracodawcy żeby potrącał nam taką składkę, ona będzie uwzględniona w PIT-11 a tym samym przeniesie się do zeznania podatkowego przygotowanego w usłudze "Twój e-PIT".

Jeśli w ubiegłym roku korzystaliśmy z jakiejś ulgi czy system będzie pamiętał, że ta ulga była przez nas wykorzystywana, czy nam przypomni? 

System powtórzy nam ulgę na dziecko, jeżeli taką ulgę odliczaliśmy w poprzedni roku i dziecko nadal spełnia warunki do tego aby rodzice mogli odliczyć.

Zasada jest taka, że jeśli komuś się nie chce w ogóle tym wszystkim zajmować, to po prostu nie musi. Propozycja zeznania przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową automatycznie 2 maja zamieni się w realne zeznanie. 

Jeżeli podatnik w terminie do 2 maja nic nie zrobi z tym zeznaniem, czyli nie zweryfikuje, nie zmodyfikuje, nie zatwierdzi, takie zeznanie podatkowe zostaje automatycznie z upływem 2 maja zatwierdzone. Jeżeli podatnik wszedł do "Twój e-PIT", zaczął coś modyfikować, wtedy to zeznanie zostaje zapisane w wersji roboczej i takie zeznanie nie zostanie automatycznie zatwierdzone 2 maja.

Musimy otrzymać odpowiedź od Krajowej Administracji Skarbowej, że zeznanie do nich dotarło.

Jeżeli zeznanie będzie prawidłowo złożone i zostanie przekazane do urzędu skarbowego podatnikowi wygeneruje się urzędowe poświadczenie odbioru (UPO), to jest taki dokument z którego wynika kto złożył, jakie zeznanie, z jaką datą i do którego urzędu skarbowego.

Najważniejsze jest żebyśmy otrzymali wygenerowane UPO, wtedy mamy 100% pewność, że zeznanie dotarło do urzędu skarbowego.



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA