Rozmowy o kopalni Kazimierz-Juliusz

fot. Ryszard Stotko

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwa spotkanie wojewody Piotra Litwy z władzami Katowickiego Holdingu Węglowego i górniczymi związkami zawodowymi.

Mediacje dotyczą przyszłości pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu, która niebawem, decyzją holdingu, ma zostać zamknięta. Na likwidację zakładu nie zgadzają się związkowcy i włodarze Sosnowca. Zdaniem porannego gościa Radia Katowice, europosła Jerzego Buzka, wyrażać dezaprobatę jest bardzo łatwo, trudniej jednak powiedzieć skąd wziąć ekonomicznie uzasadnione działanie górnictwa.


To już druga próba mediacji pomiędzy zarządem Katowickiego Holdingu Węglowego a związkami zawodowymi. Jak powiedział tuż przed spotkaniem prezes Holdingu, Roman Łój, zarząd na spotkanie przyszedł z konkretnymi propozycjami.


Wiceszef związku zawodowego górników w Polsce powiedział, że strona społeczna na rozmowy przyszła nastawiona optymistycznie.


Kopalnia Kazimierz-Juliusz ma zostać zamknięta w związku z kończącymi się tam złożami węgla i rosnącymi długami zakładu. Choć Holding zapewnia, że wszyscy pracownicy zostaną przeniesieni do innych kopalń i zakładów spółki, trwają protesty pracowników kopalni, którzy w te obietnice nie wierzą. Zarząd KHW chce natomiast, by do 30 września górnicy zdeklarowali czy chcą przejść do innych kopalń spółki czy też nie.

Autor: Monika Krasińska