NOSPR – wielki koncert otwarcia!

Tekst: Ewa Niewiadomska
Zdjęcia: Bartek Barczyk
  

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia została zbudowana ze śląskich wątków i skojarzeń z muzyką – mówi znany architekt Tomasz Konior, który zaprojektował to miejsce.

Niezwykła bryła domu dla muzyki wita wszystkich wjeżdżających do Katowic od strony Warszawy. Taka też była droga orkiestry. Prowadzona przed II wojną światową przez Grzegorza Fitelberga Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, w 1945 roku odrodziła się w naszej katowickiej rozgłośni. Muzyków zebrał Witold Rowicki, który tak wspominał ten niezwykle trudny czas w wywiadzie ze Stanisławem Wierą.


fot2.jpg_1024

Otwarcie nowej siedziby NOSPR, z widoczną na zdjęciu wielką salą koncertową na 1800 osób, zaplanowano na 1 października 2014. Warto przypomnieć, że Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia przenosiła się po wojnie z miejsca na miejsce. Ostatnie 34 lata to czas spędzony w Centrum Kultury Katowice, którego sala nie miała odpowiedniej dla potrzeb koncertów symfonicznych akustyki. Po kilku dekadach doszliśmy do punkty zwrotnego w historii Orkiestry, mówi jej dyrektor naczelna Joanna Wnuk-Nazarowa.


fot3.jpg

Dla muzyków NOSPR pierwsze próby w nowej sali koncertowej były wielkim przeżyciem. Po latach w tym właśnie miejscu poczuli się jak w domu, na który czekali.


fot4.jpg

Dla architekta nowej sali koncertowej NOSPR, Tomasza Koniora, opinie katowickich muzyków mają ogromne znaczenie. Chociaż najbardziej wyczekiwana była przez niego reakcja Krystiana Zimermana, który od początku angażował się w proces powstawania sali w Katowicach i zasugerował, aby akustykę projektował tu Yasushisa Toyota z Firmy Nagata Acoustics.


fot5.jpg_1024

Wśród wielu gości odwiedzających nową siedzibę NOSPR była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska. Jak twierdzi, to jeden z najciekawszych obiektów stworzonych w Polsce dla świata kultury.