Kilka trudnych pytań o inwestycje w naszym regionie padnie w poniedziałkowej rozmowie dnia w Radiu Katowice.
Co dalej po nieudanej próbie produkcji Izery w Jaworznie? Jak zagospodarowywane są tereny pogórnicze? Jaki jest wpływ polityki na naszą gospodarkę?
Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Żelazny w Radiu Katowice: Jest szansa na produkcję samochodu elektrycznego w Jaworznie.
Spółka ElectroMobility Poland planuje zrealizować w Jaworznie inwestycję obejmującą budowę hubu produkcyjno-rozwojowego. Jak mówił w Radiu Katowice prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Żelazny oznacza to, że nadal jest szansa na produkcję samochodów elektrycznych.
— Spółka ma zamiar ubiegać się o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W planach jest stworzenie tak zwanego hubu produkcyjno-rozwojowego. Oznacza to, że projekt będzie, jeśli oczywiście będzie pozytywna decyzja i środki z KPO zostaną przyznane, że projekt, choć być może nie pod brandem "IZERA" będzie realizowany a jego rezultatem będzie produkcja zarówno samochodów elektrycznych i nie tylko, jak i powstanie dużego centrum badawczo-rozwojowego. — powiedział Rafał Żelazny.
Prezes KSSE zgodził się z opiniami, że zmiana formuły projektu na hub produkcyjno-rozwojowy otwiera nowe możliwości zarówno dla przemysłu, jak i dla lokalnych przedsiębiorców i społeczności.
— Jest to ogromna szansa nie tylko dla Jaworzna, ale także dla całego regionu, nawet szerzej, także Polski, ponieważ projekt ma być skalowany nie tylko w obszarze kraju ale także Europy. Być może także będziemy mówić o marce globalnej — dodał gość Radia Katowice.
Spółka ElectroMobility Poland zapowiedziała, że wraz z rozpoczęciem projektu przeniesie swoją siedzibę do Jaworzna.
Profesor Rafał Żelazny: Zawirowania polityczne nie sprzyjają gospodarce
Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Żelazny powiedział w Radiu Katowice, że każde zawirowanie polityczne w Polsce może źle wpływać na nasza gospodarkę. Jego zdaniem brak współpracy między prezydentem a rządem powoduje niepewność inwestorów.
— Harmonijna współpraca, dobra współpraca i ograniczenie tej niepewności jest na pewno zarówno dla przedsiębiorców, jak i potencjalnych inwestorów sytuacja lepszą, aniżeli brak tej pewności prowadzenia firmy — powiedział prezes KSSE.
Karol Nawrocki deklarował w kampanii wobec podwyżek podatków, w tym VAT-u. Wysokość tej ostatniej daniny chciał obniżyć z 23 procent do 22 procent - dodał Rafał Żelazny.
— Obniżenie podatków i generalnie obciążeń zarówno dla gospodarstw domowych jak i dla przedsiębiorców jest czymś, co zawsze jest pozytywnie odbierane na rynku. Oczywiście ma tez tą drugą stronę medalu, czyli jeśli patrzymy na dochody budżetu państwa, to oczywiście to pamiętajmy, że podatek VAT jest kluczowym dochodem do budżetu państwa. — dodał Rafał Żelazny.
Prezes KSSE: Współpraca ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń szansą szybszą transformację gospodarczą
Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Żelazny powiedział w Radiu Katowice, że podpisane ostatnio porozumienia między KSSE a Spółką Restrukturyzacji Kopalń jest szansą na szybszą transformację gospodarczą województwa śląskiego. Jak dodał porozumienie obejmuje nie tylko teren po byłej kopalni Jas-Mos, ale także inne obszary pogórnicze.
— Tych terenów jest dużo, dużo więcej. Według danych SRK 500 hektarów z czego 235 jest w tak zwanej procedurze przetargowej. Tych terenów jest sporo, oczywiście one mają swoje plusy i minusy, natomiast trudno przejść wobec nich obojętnie — powiedział prezes Rafał Żelazny. — KSSE i SRK zapowiedziały wspólne działania na rzecz pozyskania inwestorów i rozwoju gospodarczego regionu.
— Uważamy, że podjęcie wysiłków w celu przygotowania terenów inwestycyjnych, także tych trudniejszych (...) jest jednym z naszych zadań na najbliższe miesiące i lata — dodał Rafał Żelazny.
Wykorzystanie terenów po kopalniach może być jednym z kluczowych instrumentów wspierających restrukturyzacji województwa śląskiego.
Z prezesem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafałem Żelaznym rozmawia Piotr Pagieła.
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.