Pożar katedry w Sosnowcu

fot. Gabriela Kaczyńska

Spłonęła zabytkowa katedra w centrum Sosnowca. Ogień w kościele pojawił się w nocy, na szczęście nikt nie ucierpiał, poinformował rzecznik straży pożarnej w Sosnowcu młodszy brygadier Patrycjusz Fudała.

Pożar pojawił się po północy, w chwili rozpoczęcia akcji ogień ogarniał 40 procent dachu katedry. Żywioł nie objął tylko jednej z wież, powiedział Fudała.


— Straty po pożarze są duże — dodał rzecznik straży w Sosnowcu.  


— Z pożarem walczyły 22 strażackie zastępy — powiedział młodszy brygadier.


Oprócz dachu doszczętnie spłonęła także drewniana wieża. Na razie nie wiadomo w jakim stanie jest wnętrze zabytkowej katedry, mówi proboszcz parafii Jan Gaik.


Obecnie na miejscu pracują strażacy, policjanci, konserwatorzy zabytków i inspektorzy budowlani. Na razie nie wiadomo, co byto przyczyną pożaru. 

Urząd Marszałkowski województwa śląskiego chce przekazać na odbudowę zabytkowej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu 100 tysięcy złotych.

— Decyzję w sprawie przekazania środków na odbudowę katedry zarząd województwa najprawdopodobniej podejmie jutro — powiedział Radiu Katowice członek zarządu województwa, Arkadiusz Chęciński.


— Możliwe, że środki na odbudowę katedry przekaże również Ministerstwo Kultury — dodał Chęciński.


Tymczasem Urząd Miasta w Sosnowcu poszukuje firm, które w sposób fachowy i szybki zabezpieczą mury katedry.

— Potem dopiero będzie można mówić o ewentualnej odbudowie — mówi Rafał Łysy z sosnowieckiego magistratu.


Parafianom trudno uwierzyć w to, co się stało.


Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu powstała na przełomie XIX i XX wieku. Autorem fresków w świątyni jest Włodzimierz Tetmajer. Wnętrze kościoła przeszło niedawno renowację.

Autorzy: Łukasz Kwaśny, Marcin Rudzki, Gabriela Kaczyńska