Pierwsza pomoc w taksówce

fot. Ryszard Stotko

Ponad stu chorzowskich taksówkarzy wzięło dzisiaj udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy.

Kierowcy dowiedzieli się jak ułożyć osobę nieprzytomną w pozycji bocznej oraz przećwiczyli akcję reanimacyjną na fantomie.

— To dobrze, że takie kursy organizowane są wśród poszczególnych grup zawodowych. Jednak pierwszej pomocy powinien umieć udzielić każdy — mówi Jan Kalka, anestezjolog z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.


— W przypadku zasłabnięcia pasażera lub wypadku drogowego będziemy wiedzieć jak udzielić pomocy poszkodowanym — mówi jeden z taksówkarzy biorących udział w kursie.


Zasady ratowania życia i zdrowia wyjaśniali lekarze z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie i uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia. Taksówkarze uczyli się reanimacji, ale także np. zasad odbierania porodu, czy postępowania w sytuacji zakrztuszenia pasażera.

W kursie mogli wziąć udział także mieszkańcy. Chętni przećwiczyli akcję reanimacyjną na fantomie, od praktyków dowiedzieli się również jak sprawdzić reakcje poszkodowanego. 

Akcja odbyła się w ramach Chorzowskich Dni Promocji Zdrowia, które objęte zostały honorowym patronatem Ministra Zdrowia. Szkolenia odybywały się w Starachorzowskim Domu Kultury.

Autor: Marta Dobrowolska, Ewelina Kosałka-Passia